Ciasto:
280 g mąki razowej
120 g zimnego masła
szczypta soli morskiej
2 jajka
Farsz:
2 jajka
1 kg dyni
80 ml wywaru warzywnego
100 ml śmietany 18%
70 g kaparów
50 g pestek dyni
pieprz
150 g sera camembert, pokrojonego w kostkę
Mąkę z solą siekamy z masłem, rozdrabniamy palcami. Dodajemy 2 jajka i zagniatamy ciasto, aż powstanie jednolita masa. Zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na godzinę. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy, wykładamy nim formę, wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200°C i pieczemy około 10 minut. Przygotowujemy farsz. Dynię oczyszczamy, obieramy ze skóry, kroimy w kostkę i zalewamy w garnku wywarem. Dusimy, aż zmięknie (około 20 minut). Następnie miksujemy, studzimy i mieszamy z pozostałymi składnikami farszu, oprócz sera. Masę wykładamy na podpieczone ciasto, posypujemy drobno pokrojonym serem, wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200°C i pieczemy około 50 minut.
Ciasto:
kostka (200 g) masła
500 g mąki pszennej
sól
2 jajka
100 g śmietany 22%
żółtko do posmarowania ciasta
Farsz:
3 cebule
olej
2 łyżeczki mielonego kuminu
szczypta chilli
pieprz
sól
mała (ok. 500 g) dynia piżmowa
Do podania:
śmietana
Pokrojoną cebulę smażymy na oleju, doprawiamy kuminem, chilli, pieprzem i solą. Dynię ścieramy na drobnej tarce i odstawiamy. Gdy puści sok, odciskamy. Dodajemy do usmażonej cebuli i mieszamy. Przygotowujemy ciasto. Zimne masło kroimy w kostkę. Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy szczyptę soli, pokrojone masło i rozdrabniamy w palcach. Jajka roztrzepujemy ze śmietaną, wlewamy do mąki i wyrabiamy ciasto. Jeśli jest za mokre ? dodajemy mąki, jeśli za twarde ? śmietanę. Zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na pół godziny. Na oprószonej mąką stolnicy rozwałkowujemy część ciasta, szklanką wycinamy kółka, na środku kładziemy łyżeczkę nadzienia i zlepiamy w trójkątne pierożki. Układamy je na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, smarujemy roztrzepanym z wodą żółtkiem i wstawiamy do rozgrzanego do 180°C piekarnika. Pieczemy około 40 minut. Podajemy ciepłe z kwaśną śmietaną.
szklanka (250 ml) śmietanki 30%
szklanka śmietanki 18%
450 g purée z dyni
szklanka brązowego cukru
2 jajka
1 i 1/2 łyżeczki przyprawy korzennej
1 i 1/2 łyżeczki cynamonu
1 i 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
chałka (może być też pieczywo tostowe)
100 g rodzynek
Sos karmelowy:
1 i 1/4 szklanki brązowego cukru
100 g masła
1/2 szklanki śmietanki 30%
W misce roztrzepujemy obie śmietanki, purée z dyni, cukier, jajka i przyprawy. W naczyniu do zapiekania układamy trójkątne kromki chałki (skórką do góry) i zalewamy masą śmietanowo-dyniowo-jajeczną. Posypujemy rodzynkami i odstawiamy na 15 minut, aby płyn wsiąkł w pieczywo. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C i pieczemy 40 minut. Przygotowujemy sos. W rondelku o grubym dnie mieszamy masło z cukrem i podgrzewamy, aż lekko się skarmelizują. Dodajemy śmietankę i mieszamy do powstania jednolitego sosu. Ciepły pudding podajemy z gorącym sosem.
150 g mąki pszennej
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki cynamonu
1/2 szklanki cukru
50 g dyni marynowanej krojonej
jajko
1/2 szklanki mleka
1/2 szklanki serka ricotta
1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
2 łyżki oleju słonecznikowego
Do dekoracji:
ricotta i skórka pomarańczowa
Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy proszek do pieczenia, cynamon, cukier i odsączoną z zalewy dynię. Mieszamy i formujemy w kopczyku dołek. W drugiej misce mieszamy jajko z mlekiem, serkiem i ekstraktem waniliowym, przelewamy do miski z mąką i jednocześnie dolewamy olej. Szybko mieszamy, ale tak, żeby tylko połączyć składniki ? grudki mają zostać. Formę na sześć muffinek smarujemy masłem lub wykładamy kolorowymi papierowymi papilotkami. Łyżką nakładamy ciasto do foremek, wypełniając je do 3/4 wysokości. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C i pieczemy 25 minut.Wyjmujemy z pieca i studzimy. Dekorujemy serkiem ricotta i skórką z pomarańczy.
1 i 1/2 kg dyni
Rozgrzewamy piekarnik do 180°C. Dynię przekrawamy. Układamy połówki na blaszce. Pieczemy, aż będzie miękka (50-60 minut). Wyjmujemy z pieca, studzimy. Łyżką zeskrobujemy pestki, miąższ oddzielamy od skóry. Miksujemy przez minutę, najlepiej w malakserze.
Purée z dyni można podawać zamiast ziemniaków, dodawać do sosów, a także używać do pieczenia ciast i chleba.