Obiad z jesiennymi warzywami i... krabem

Świeże mięso kraba, białe i delikatne w smaku, jest trudne do zdobycia. Jednak do wielu potraw, w których stanowi tylko dodatek, można użyć tego z puszki.
Pstrąg z orzechami pekan i mięsem kraba Pstrąg z orzechami pekan i mięsem kraba NATALIA NOWAK-BRATEK

Pstrąg z orzechami pekan i mięsem kraba

4 filety z pstrąga (bez skóry)
sól
pieprz
trochę mąki do obtoczenia filetów
7 łyżek masła
1/2 szklanki mięsa krabów (może być z puszki)
łyżka sosu Worcestershire
szklanka posiekanych orzechów pecan (lub włoskich)


Filety solimy, pieprzymy i obtaczamy w mące. Smażymy na 4 łyżkach masła, na średnim ogniu po 4 minuty z każdej strony. Odstawiamy w ciepłe miejsce, np. do lekko nagrzanego piekarnika. Zlewamy z patelni nadmiar masła i na małym ogniu podsmażamy mięso krabów. Roztapiamy pozostałe 3 łyżki masła w małym garnku, wylewamy jego nadmiar, zostawiając tylko tyle, aby tłuszcz pokrył ścianki. Wlewamy sos Worcestershire, dorzucamy orzechy i podgrzewamy 2 minuty. Kładziemy filety na ciepłym talerzu, przybieramy mięsem kraba i sosem orzechowym.

Mięsa kraba nie zastąpią paluszki krabowe, które wbrew swojej nazwie nie zawierają mięsa z kraba, ale surimi - zmielone mięso białych ryb.

Zupa z kukurydzy z krabami Zupa z kukurydzy z krabami NATALIA NOWAK-BRATEK

Zupa z kukurydzy z krabami

1 szklanka drobno posiekanej cebuli
3 łyżki masła
1,5 łyżki mąki
2 szklanki ziaren kukurydzy (mogą być świeże lub z puszki)
1 litr wywaru z warzyw lub bulionu
1/2 szklanki śmietanki 30%
sól
biały pieprz
250 g mięsa krabów (może być z puszki)
1 łyżka posiekanej natki


Cebulę szklimy na maśle w dużym garnku. Dodajemy mąkę oraz kukurydzę i podgrzewamy 5 minut, mieszając. Wlewamy wywar warzywny lub bulion i śmietankę, doprawiamy solą i białym pieprzem. Gotujemy, aż kukurydza będzie miękka (około 20 minut), mieszając od czasu do czasu. Dodajemy mięso krabów i natkę, gotujemy jeszcze 5 minut i podajemy.

Paella z jesiennymi warzywami Paella z jesiennymi warzywami MARTA DYMEK

Paella z jesiennymi warzywami

1/2 cebuli
2 łyżki oliwy
czerwona papryka
żółta papryka
1/2 fenkułu
ząbek czosnku
liść laurowy
1/4 łyżeczki chilli
1/4 łyżeczki sproszkowanej wędzonej papryki
50 ml białego wina (możemy pominąć, ale za to dodać więcej wywaru)
550-600 ml wywaru warzywnego
szczypta nitek szafranu
150 g ryżu arborio
sól
10 pomidorków koktajlowych
10 czarnych oliwek
5 suszonych pomidorów w oleju
kilka łyżek posiekanej natki pietruszki
świeżo zmielony pieprz


Posiekaną cebulę podsmażamy 3-5 minut na oliwie. Wrzucamy pokrojone w cienkie paski papryki i fenkuła, smażymy 8 minut, pod koniec dokładamy posiekany czosnek. Do miękkich warzyw dodajemy liść laurowy, chilli i wędzoną paprykę. Dolewamy wino, mieszamy, gotujemy 2 minuty i zestawiamy z ognia. W dużym rondlu podgrzewamy wywar, namaczamy w nim szafran i dodajemy ryż. Gotujemy 20 minut na małym ogniu bez przykrycia, delikatnie mieszając od czasu do czasu, aż ryż wchłonie cały wywar. Ryż mieszamy ze smażonymi warzywami, doprawiamy solą i przekładamy na półmisek. Na wierzch kładziemy połówki pomidorków koktajlowych, oliwki i pokrojone w paski suszone pomidory, przykrywamy na 5 minut. Posypujemy natką, doprawiamy pieprzem i podajemy.

Nazwa tej potrawy zkuchni hiszpańskiej pochodzi od sposobu przyrządzania na małej patelence z dwoma uchwytami (tzw. paellera lub paella).

Hummus z dynią Hummus z dynią MARTA DYMEK

Hummus z dynią

szklanka suchej ciecierzycy
2 łyżeczki sody
3/4 szklanki tahiny (pasty sezamowej)
szklanka upieczonej i zmiksowanej dyni
5 łyżek soku z cytryny
3 ząbki czosnku
sól
odrobina oliwy
mielony kumin do posypania


Dzień przed przygotowywaniem hummusu zalewamy ciecierzycę zimną wodą z dodatkiem łyżeczki sody oczyszczonej (wody powinno być co najmniej dwa razy więcej niż ciecierzycy), zostawiamy na noc. Odcedzamy i płuczemy. Zalewamy świeżą wodą, dodajemy łyżeczkę sody i zagotowujemy. Gotujemy 40 minut - po tym czasie ziarenka powinny łatwo rozgniatać się w palcach. Ugotowaną ciecierzycę odcedzamy i płuczemy. Miksujemy w blenderze na gładką, aksamitną pastę wraz z pastą sezamową, purée z dyni, sokiem cytrynowym i czosnkiem, doprawiamy solą. Powoli dolewamy 1/3 szklanki lodowatej wody, cały czas miksując. Hummus nakładamy do miseczek, skrapiamy oliwą i posypujemy kuminem. Podajemy z pieczonymi warzywami korzeniowymi.

Tarta z jabłkami i toffi Tarta z jabłkami i toffi MARCIN URBAN

Tarta z jabłkami i toffi

Ciasto:
125 g mąki
szczypta soli
75 g zimnego masła
około 2 łyżek zimnej wody

Farsz:
1 kg obranych jabłek
łyżeczka soku z cytryny
50 g masła
3 łyżki cukru
gotowy sos toffi
łyżka płatków migdałowych


Przygotowujemy ciasto. Na stolnicę przesiewamy mąkę, dodajemy sól, małe kawałki masła i wszystko siekamy, tak by powstały drobne okruchy. Kiedy składniki będą miały konsystencję mokrego piasku, robimy dołek, dodajemy wodę i zagniatamy ciasto, aż powstanie jednolita masa. Zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na 20-30 minut. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy i dokładnie wypełniamy nim formę.
Na ciasto kładziemy pergamin lub folię aluminiową, a na wierzch wysypujemy fasolę, groch lub specjalne ciężarki do pieczenia ? dzięki temu podczas pieczenia spód tarty nie wyrośnie. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 190°C i pieczemy około 10 minut. Następnie usuwamy folię i ciężarki i podpiekamy jeszcze 5 minut. Obieramy jabłka, usuwamy gniazda nasienne, kroimy w ćwiartki i skrapiamy sokiem z cytryny. W rondlu roztapiamy masło, dodajemy kawałki jabłek i cukier, dusimy, aż zmiękną (pilnujemy, by się nie rozpadły). Zdejmujemy z ognia, studzimy i wykładamy na podpieczone ciasto. Tartę wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 190°C i pieczemy 20-30 minut. Upieczone ciasto wyjmujemy,
zalewamy gotowym sosem toffi i posypujemy płatkami migdałowymi. Podajemy schłodzone.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.