Mięsne przysmaki

Zrazy, skrzydełka, steki, szaszłyki... Chrupiące z wierzchu i soczyste w środku, pachnące ziołami i dymem. Zapraszamy do stołu.
Królik z boczkiem Królik z boczkiem GIEDRE BARAUSKIENE

Królik z boczkiem

1,5 kg kawałków mięsa królika
garść igiełek rozmarynu
2-3 ząbki czosnku + 2 całe główki
9 łyżek oliwy + oliwa do wysmarowania naczynia
łyżka miodu
sok oraz skórka otarta z dużej cytryny
sól
świeżo mielony czarny pieprz
dość grube plastry chudego wędzonego boczku ? tyle, ile mamy kawałków królika
100-200 g liści sałaty (najlepiej różnych odmian) do podania


Mięso myjemy, wkładamy do miski. Siekamy rozmaryn razem z 2-3 ząbkami czosnku, mieszamy z oliwą, miodem oraz sokiem i skórką z cytryny. Polewamy mięso, mieszamy, aby każdy kawałek równo pokrył się marynatą. Wstawiamy na godzinę do lodówki. Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 180°C. Mięso wyjmujemy z marynaty (którą pozostawiamy), nacieramy solą i pieprzem, każdy kawałek zawijamy w boczek, przypinając plastry wykałaczkami. Tak przygotowane kawałki smarujemy marynatą, układamy na tackach do grillowania posmarowanych oliwą i kładziemy na ruszcie. Grillujemy po 10-15 minut z każdej strony, smarując je marynatą. Królika podajemy z sałatą, ale dobrym dodatkiem są też grillowane lub surowe warzywa albo pieczone ziemniaki.

Zdjęcie Kuchenprofi - Naczynie - Forma do Zapiekania Owalna - Fioletowa Zdjęcie Kuchenprofi - Naczynie - Forma do Zapiekania Prostokątna - Zielona Zdjęcie Skeppshult Forma do zapiekania 0800
Kuchenprofi - Naczynie - Fo... Kuchenprofi - Naczynie - Skeppshult Forma do zapieka...
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Wołowina marynowana w winie Wołowina marynowana w winie LISOVSKAYA NATALIA (SHUTTERSTOCK)

Wołowina marynowana w winie

4 plastry wołowiny (rostbef, antrykot lub polędwica) po 250-300 g każdy
młotkowany czarny pieprz
łyżka ziaren kolorowego pieprzu
2 szklanki wytrawnego czerwonego wina
główka czosnku
rozmaryn


Mięso delikatnie ugniatamy dłonią, układamy w kamiennym garnku i posypujemy młotkowanym pieprzem oraz ziarnami kolorowego pieprzu. Zalewamy winem, wkładamy główkę czosnku pokrojoną w poprzek na grube plastry (bez zdejmowania łusek) i posypujemy całość igiełkami rozmarynu. Odstawiamy w chłodne miejsce na całą noc. Wyjmujemy mięso z wina i układamy na grillu, w najmocniej rozgrzanym miejscu. Pieczemy po 3-5 minut z każdej strony (powinno być krwiste). Podajemy z ulubionymi dodatkami, a do kieliszków nalewamy takie samo wino jak to, w którym marynowała się wołowina.

Zrazy wieprzowe w miodzie i tabasco Zrazy wieprzowe w miodzie i tabasco BBS

Zrazy wieprzowe w miodzie i tabasco

ok. 1 kg łopatki lub karkówki wieprzowej
3 łyżki miodu
niepełna szklanka oleju
6-8 kropli sosu tabasco
3 łyżki sosu sojowego
sól
świeżo zmielony pieprz


Mięso myjemy, osuszamy, kroimy w plastry, lekko rozklepujemy. W kamionkowym naczyniu starannie ucieramy miód z olejem, mieszamy z tabasco, sosem sojowym, doprawiamy solą i pieprzem. Kolejno smarujemy zrazy powstałą zaprawą i wkładamy je do miski. Potem wszystkie zalewamy pozostałą zaprawą, przykrywamy i na 3-4 godziny wstawiamy do lodówki. Pieczemy na ruszcie, kilka razy je obracając i smarując marynatą.

> Do przygotowania marynaty najlepiej użyć oleju arachidowego lub sezamowego.

> Upieczone, przyrumienione zrazy dobrze smakują z ostrym dipem i... szaszłykami owocowymi.

> Mięso pokrojone w plastry rozklepujemy dłonią lub rozbijamy tłuczkiem, starając się nie naruszyć włókien.

> Plastry mięsa można posmarować musztardą, a następnie zwinąć w roladki, nabić na szpadki do szaszłyków i w ten sposób grillować. Zrazy można także przygotować z farszem: przed zwinięciem mięsa w roladki kładziemy na każdym plastrze kawałek ogórka kiszonego, plaster boczku lub mozzarelli.

Skrzydełka w glazurze miodowej Skrzydełka w glazurze miodowej LISOVSKAYA NATALIA (Shutterstock)

Skrzydełka w glazurze miodowej

12 skrzydełek kurczaka
sok z 1 cytryny
2 łyżki oliwy
2 łyżki wytrawnego białego wina
2 łyżki świeżego majeranku, posiekanego
3 łyżki miodu
łyżeczka listków tymianku
szczypta pieprzu z młynka


Skrzydełka płuczemy, osuszamy, wkładamy do szklanej miski. Mieszamy pozostałe składniki i tak otrzymaną zaprawą polewamy mięso. Odstawiamy skrzydełka na parę godzin w chłodne miejsce. Następnie wyjmujemy z marynaty, układamy na tackach do grillowania i umieszczamy w dość gorącym obszarze grilla. Pieczemy, dwa razy smarując pozostałą zaprawą.

> Skrzydełka możemy podać z salsą z mango: 175 ml jogurtu miksujemy z miąższem dojrzałego mango, łyżeczką pasty curry, strąkiem czerwonej papryczki chilli oraz 2 łyżkami posiekanej świeżej mięty.

Szampańskie szaszłyki z jagnięciny Szampańskie szaszłyki z jagnięciny ARKADIUSZ ŚCICHOCKI

Szampańskie szaszłyki z jagnięciny

1 kg jagnięciny lub cielęciny
2 cebule
szklanka wytrawnego wina musującego
sól
pieprz


Mięso kroimy na nieduże kawałki, dodajemy drobno pokrojoną cebulę, doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy i zalewamy winem. Odstawiamy w chłodne miejsce na 2 godziny, a następnie nabijamy na szpikulce i pieczemy na grillu.

 

******

Sezon grillowy to czas dla miłośników jedzenia na świeżym powietrzu w gronie przyjaciół i znajomych. Podpowiadamy, co wrzucić na ruszt, aby podbić ich serca i podniebienia.

Baranina i jagnięcina
Baranina, a zwłaszcza jagnięcina, jest najlepsza na szaszłyki lub burgery. Najpierw jednak mięso trzeba zamarynować w świeżych ziołach (suche się przypalają), polędwiczki czy kotleciki - nie mówiąc o żeberkach - grillują się bardzo szybko.

Wieprzowina
Najlepsze na grill są żeberka i karkówka. Grillować można również schab (warto owinąć go w liść kapusty, a przedtem obłożyć słoniną i polędwiczkę, ale trzeba uważać, aby jej nie przesuszyć - musimy ją w czasie grillowania cały czas obracać, inaczej wyschnie i stwardnieje.

Wołowina
Świetnie sprawdzają się hamburgery wołowe - z mielonego mięsa ze sporą ilością tłuszczu, ale bez przypraw (sól sprawia, że mięso oddaje wilgoć, tracąc przy tym smak). Na ruszcie przyrządza się również znakomite steki, trzeba jednak uważać, aby ich nie spalić. Kupując mięso wołowe na grill, najlepiej wybrać takie, które było sezonowane, z przerostami tłuszczowymi. Ważne również, aby grillować mięso, które ma temperaturę otoczenia. Jeśli będzie zimne, spali się na wierzchu, a w środku pozostanie surowe.

Drób
Udka, skrzydełka czy piersi - koniecznie w marynacie - to klasyka grillowanych potraw. Natomiast ani kaczka, ani inne ptactwo do grillowania się nie nadają, zbyt wysoka temperatura nadmiernie wysusza chude mięso.

Więcej o: