Owoce w słoiku

Wprawdzie oferta gotowych przetworów z owoców jest coraz większa, nadal wiele osób lubi w sezonie przygotować własne dżemy i konfitury. Nadać im indywidualny charakter, dodając na przykład ulubione przyprawy.
Dżem z jagód Dżem z jagód Fot. TATIANA VOLGUTOVA, SHUTTERSTOCK

Dżem z jagód

1 kg jagód
500 g cukru żelującego 2:1


Jagody przebieramy, myjemy, osączamy na sicie. Wkładamy do szerokiego rondla, dodajemy cukier i mieszając, doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy płomień i smażymy bez przykrycia około 20 minut. Gorący dżem wkładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy. Można pasteryzować 15 minut w 90°C, ale nie jest to konieczne.

Zdjęcie BIOTERM Termometr do przetworów 060100 44477363 Zdjęcie Słoje do przetworów z odkręcaczem SZK6900OTSL BIOWIN Zdjęcie TALA Sitko do przecierania konfitur i przetworów 10A00137
BIOTERM Termometr do przetworów Słoje do przetworów z odkręcaczem TALA Sitko do przecierania przetworów
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Dżem morelowy z miodem Dżem morelowy z miodem Fot. AL1962, SHUTTERSTOCK

Dżem morelowy z miodem

1 kg dojrzałych, ale nie miękkich moreli
300 g cukru żelującego
100 ml miodu
200 ml wody


Morele płuczemy, przekrawamy na pół i usuwamy pestki. Podgrzewamy miód z 200 ml wody. Gdy płyn się zagotuje, dodajemy morele i ponownie doprowadzamy do wrzenia. Owoce odcedzamy, a do płynu dodajemy cukier i gotujemy, aż się rozpuści, a syrop zgęstnieje (dość krótko, ok. 5 minut). Dodajemy morele i delikatnie mieszając, gotujemy jeszcze chwileczkę. Gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy je i odstawiamy. Dżem morelowy jest świetnym nadzieniem do ciast i ciastek. Można go też podawać z twarożkiem.

Wiśnie kandyzowane Wiśnie kandyzowane PAULINA KOLONDRA

Wiśnie kandyzowane

450 g wiśni
200 g cukru
1 łyżka soku z cytryny


Wiśnie myjemy i drylujemy. Wkładamy do rondla, wlewamy 375 ml wody, dodajemy cukier i sok z cytryny. Gotujemy na małym ogniu około 25 minut ? przez pierwszy kwadrans bez mieszania. Potem mieszamy, aby wiśnie się nie przypaliły. Gdy powstały syrop odparuje i zgęstnieje, zdejmujemy z ognia. Można dodać kropelkę olejku migdałowego. Owoce studzimy w syropie, przekładamy do słoików, zakręcamy i przechowujemy w lodówce. Można je też pasteryzować. Pasteryzowanych wiśni nie musimy przechowywać w lodówce. Jeśli chcemy takie owoce dodać do ciasta, masy lub kremu, trzeba je wcześniej bardzo dokładnie osączyć z syropu.

Warto wiedzieć:
Najwięcej smaku i zapachu zachowują przetwory z całych owoców, nieco mniej z pokrojonych na kawałki, a najmniej przeciery.

Robimy przetwory Robimy przetwory Fot. Shutterstock

Jak i po co pasteryzować?

W trakcie pasteryzacji, czyli podgrzewania do 85-95°C produktów w zamkniętych w szklanych słoikach, giną drobnoustroje powodujące psucie się przetworów.

Czas pasteryzacji liczymy od momentu zagotowania się wody w garnku bądź nagrzania się piekarnika do właściwej temperatury. Produkty kwaśne: kompoty, nektary, soki warzywne i owocowe; dżemy niskocukrowe; kiszonki oraz łagodne marynaty o stężeniu octu do 2 procent pasteryzuje się raz: 20-25 minut; małe naczynia i butelki, 30-40 minut, a przeciery pomidorowe i keczupy - 15 minut. Konfitur i syropów owocowych, czyli przetworów o dużej zawartości cukru, nie trzeba pasteryzować. Wyparzone słoiki lub butelki wypełnione gorącymi przetworami wystarczy odpowietrzyć. Odwraca się je do góry dnem i zostawia do ostygnięcia.

Więcej o: