Z szacunkiem do buraka

Są zdrowe, tanie i zawsze można je kupić bez problemu. Towarzyszą nam od dzieciństwa i wydają się tak zwyczajne, że często nie doceniamy ich zalet.
Sałatka wileńska Sałatka wileńska Fot. Łukasz Falkowski / Agencja Wyborcza.pl

Sałatka wileńska

Składniki:

4 ugotowane buraki

2 małe cebule

1 puszka fasoli

100 g kapusty kiszonej

2-3 łyżki oleju

sól, pieprz

 

Obrane buraki pokrój w kostkę, cebule drobno posiekaj. Pokrój kiszoną kapustę (jeśli jest bardzo kwaśna, wcześniej ją przepłucz zimną wodą i mocno odciśnij). Fasolkę osącz z zalewy. Połącz buraki z fasolą, kapustą i cebulą, wlej olej, dopraw pieprzem i odrobiną soli i wymieszaj.

Rada: sałatka wspaniale smakuje w połączeniu ze śledziami. Możesz dodać do sałatki filety śledziowe pokrojone na małe dzwonka albo na talerz z sałatką dołożyć śledzie w oleju.

 

Koszt: około 4 złotych

Zdjęcie Ambition Komplet garnków INTELIGENT 59621 Zdjęcie Korkmaz Komplet garnków TOMBIK 70180 Zdjęcie Lamart Komplet garnków 5 el K202428 5ks
Ambition Komplet garnków IN... Korkmaz Komplet garnków TOM... Lamart Komplet garnków 5 el...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Barszcz ukraiński Barszcz ukraiński Fot. Łukasz Falkowski / Agencja Wyborcza.pl

Barszcz ukraiński

Składniki:

2 litry bulionu warzywnego, rosołu lub wody

2 buraki

1 cebula

pęczek włoszczyzny (z kapustą)

4-5 ziemniaków

3/4 szklanki ugotowanej białej fasoli

2 łyżki masła (lub oleju)

1 łyżka koncentratu pomidorowego

1 kwaśne jabłko

łyżeczka soku z cytryny

sól, pieprz, cukier

koncentrat buraczany (dla koloru0

śmietana 22 proc. do podania

koperek do posypania

 

Obraną i umytą włoszczyznę oraz buraki zetrzyj na tarce (kapustę poszatkuj), ziemniaki pokrój w kostkę, a cebulę na cząstki. Do gotującego się bulionu warzywnego, rosołu lub wody włóż włoszczyznę (bez kapusty) i cebulę. Gotuj około 10 minut i dodaj buraki. Gdy wszystkie warzywa będą miękkie dodaj ziemniaki, kapustę i masło (lub olej). Po kilku minutach dodaj koncentrat pomidorowy i pokrojone jabłko. Gdy i te składniki będą miękkie dopraw zupę solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny. Dla koloru wlej trochę koncentratu buraczanego. Wlej zupę na talerze, do każdej porcji dodaj łyżkę śmietany, posyp posiekanym koperkiem.

 

Koszt: około 7 złotych

Tradycyjne buraczki zasmażane

Składniki:

5 buraków

2 łyżeczki soku z cytryny

1 łyżka masła

1 łyżka mąki

sól, pieprz, cukier

 

Buraki dokładnie umyj, włóż do garnka, zalej zimną wodą i gotuj do miękkości (około godziny). Po wystudzeniu obierz i zetrzyj na tarce o małych oczkach. Na patelni rozgrzej masło, dodaj mąkę i, mieszając, podgrzewaj na małym ogniu, aż powstała zasmażka będzie miała złocisty kolor. Wtedy dodaj buraczki, dopraw solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny.

Rada: Do startych na tarce buraków możesz dodać - także starte - kwaśne jabłko.  Albo przyrządzając zasmażkę dodać posiekaną cebulę, podsmażając ją na maśle przed wsypaniem mąki. Na ogół albo dodaje się jabłko albo cebulę, ale możesz wzbogacić smak buraczków jednym i drugim naraz. Zamiast zasmażki możesz zagęścić buraczki łyżką śmietany wymieszaną z łyżeczką mąki.

 

Koszt: około 3 złotych

Buraczki na zimno

Składniki:

3 ugotowane buraki

1 kwaśne jabłko

1 duża cebula

2-3 łyżki majonezu

sól, pieprz

 

Buraki i jabłko zetrzyj na tarce o dużych oczkach, cebulę posiekaj. Połącz składniki, dodaj majonez, dopraw solą i pieprzem, wymieszaj.

Rada: Możesz użyć majonezu wymieszanego pół na pół z jogurtem naturalnym. Sałatka jest świetnym dodatkiem do kotletów mielonych lub schabowych, a także pieczonych mięs.

 

Koszt: około 5 złotych

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.