W cyklu książek o Ani z Zielonego Wzgórza mnóstwo się gotuje, a zwłaszcza piecze. Bohaterki zajadają się leguminami, ciasteczkami, ciastami i tortami. Przepisy Lucy Maud Montgomery pochodzące z jej notatnika, według których całe życie piekła i gotowała, zebrały Elaine i Kelly Crawford w książce 'Kuchnia z Zielonego Wzgórza'. Receptury są nieco przystosowane do naszych realiów.
Ciasto:
1 szklanka masła
1,5 szklanki brązowego cukru
3 roztrzepane starannie jajka
1 łyżeczka sody (zdaniem blogerek wystarczy płaska łyżeczka)
1 i 1/2 łyżki gorącej wody
3 i 1/4 szklanki mąki chlebowej (można ją zamienić na zwykłą), przed odmierzeniem przesianej przez sito
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cynamonu
1 szklanka posiekanych rodzynek
1 szklanka posiekanych orzechów włoskich
Masło utrzyj na puszystą masę, stopniowo dodając cukier, a potem jajka. Następnie dodaj sodę rozpuszczoną w gorącej wodzie oraz połowę przesianej mąki wymieszanej z solą i cynamonem. Resztę mąki wymieszaj z orzechami i rodzynkami i dodaj do ciasta, porządnie mieszając.
Wyłóż na wysmarowaną masłem blachę ciastka wielkości łyżki, koniecznie zachowując odstępy, bo intensywnie rosną.
Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piecz ciasteczka 12-14 minut.
Tekst i wybór przepisów: Anna Gąsiorowska, źródła przepisów: dwutygodnik.com, logo.pl, 2.blogspot.com, kuron.com, cincin.cc, przepisy.wigilijne.pl, wykonanie potraw i stylizacja: Junona Lamcha-Grynberg, zdjęcia: Agata Jakubowska
Bosch MUM58020 | Clatronic KM 3632 | ETA 002890070 FRESH |
Porównaj ceny > | Porównaj ceny > | Sprawdź ceny > |
Tę właśnie szarlotkę piekła dla niej kucharka w rodzinnej Kossakówce. U Kossaków w ogóle dobrze jadano, bo też i gości nigdy tam nie brakowało. Nie wiem, czy ktoś dzisiaj potrafiłby wymienić tytuły tomików poezji Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (np. 'Niebieskie migdały', 'Różowa magia', 'Pocałunki'), ale w swoim czasie jej twórczość uznawano za kontrowersyjną. Na cześć córki Wojciecha Kossaka nazwano jedną z planetoid.
Ciasto:
3 gotowane żółtka
200 g masła
cukier waniliowy
400 g mąki krupczatki
150 g cukru
trochę soli
750 g kwaskowatych jabłek (reneta lub antonówka)
3/4 szklanki rodzynek
łyżka grubego, kryształowego cukru
mielony cynamon
Obierz jabłka, pokrój w dużą kostkę, przełóż do rondla i podduś, aż zaczną się rozpadać, potem posyp cukrem i cynamonem. Rodzynki umyj w ciepłej wodzie, odsącz. Zagnieć ciasto, wywałkuj okrąg wielkości formy tortowej, trochę ciasta odłóż na dekoracyjną kratkę. Na lekko natłuszczoną formę połóż okrąg ciasta, brzegi lekko unieś, nałóż masę jabłkową wymieszaną z rodzynkami, na wierzchu ułóż kratkę z wałków ciasta lub po prostu ciasto 'poszczyp' na małe kawałeczki. Piecz 55 min w temperaturze 200 st. C.
Orion Forma do pieczenia ta... | Silit Forma do pieczenia 63... | Tescoma Forma do Pieczenia ... |
Sprawdź ceny > | Porównaj ceny > | Sprawdź ceny > |
Autor nieco archaicznie dziś brzmiących książek dla młodzieży 'Przygody Tomka Sawyera' i 'Przygody Hucka Finna' czy wielokrotnie sfilmowanego 'Księcia i żebraka' lubił zupę żółwiową. Poniżej nieco zmodyfikowany przepis na taką zupę z zielonym groszkiem.
Składniki:
500 g mięsa z żółwia (my użyłyśmy mięsa białej ryby)
3 łyżki masła
1 pietruszka
2 gałązki selera naciowego
1 marchewka
kawałek pora
1 cebula
2 łyżki konserwowej kukurydzy
2 łyżki koncentratu pomidorowego
1 łyżka mąki
1 łyżka posiekanego szczypioru
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
sól, pieprz
Mięso z żółwia (oczywiście kupione w markecie, my użyłyśmy mięsa z białej ryby) pokrój w kostkę, zalej 2 litrami wody, doprowadź do wrzenia i gotuj powoli, zbierając powstałą pianę. Na patelni rozgrzej 2 łyżki masła, dodaj obrane i rozdrobnione warzywa, podduś razem, przełóż do garnka z mięsem. Gdy mięso będzie miękkie, dodaj koncentrat pomidorowy, kukurydzę, przypraw do smaku. Tak przygotowaną zupę zagęść białą zasmażką przygotowaną z 1 łyżki masła i mąki. Przed podaniem posyp zieleniną.
HENDI Waza na zupę DI DIM 3L | LUBIANA VICTORIA Waza 2.7 L... | Villeroy & Boch - New Wave ... |
Sprawdź ceny > | Sprawdź ceny > | Sprawdź ceny > |
To było danie, na które rzadko mógł sobie pozwolić, ale które chętnie wybierał w restauracjach, jeśli ktoś fundował obiad. Autor 'Ferdydurke' i 'Transatlantyku' raczej klepał biedę. Na takie ekscesy jak danie poniżej miał szanse raczej rzadko.
Składniki:
5-kg dynia
2 łyżki masła
szklanka cukru
4 łyżki oliwy
1 kg wołowiny (pierwsza krzyżowa)
2 średniej wielkości cebule
1 niewielka zielona papryka
ząbek czosnku
2 kostki rosołu wołowego
2 szklanki wody
6-8 suszonych pomidorów ze słoika
łyżeczka oregano
listek laurowy
5 słodkich ziemniaków
5 ziemniaków zwykłych
1 niewielka cukinia
5 łyżek kukurydzy z puszki
4-5 świeżych brzoskwiń lub 8 połówek z kompotu
sól, pieprz
Umyj dynię, odetnij jedną czwartą z góry, tak aby stanowiła przykrycie, z obu części wyskrob gąbczasty miąższ i nasiona, pozostaw mięsiste krawędzie. Wnętrze posmaruj podgrzanym masłem i posyp cukrem. Umieść dynię na blasze, ścianki nakłuj dość gęsto ostrym nożykiem i wstaw do nagrzanego do 200 st. C piekarnika na 45 min. Wołowinę pokrój w kostkę, przesmaż na tłuszczu, aby powierzchnia mięsa zbrązowiała, wyjmij i odłóż na bok, a w tłuszczu podsmaż pokrojoną w kostkę paprykę, posiekaną cebulę i roztarty czosnek. W drugim rondlu zagotuj wodę z kostkami rosołowymi, włóż podsmażone mięso, posyp pieprzem i solą. Duś do miękkości, potem dodaj obrane i pokrojone w ćwiartki oba rodzaje ziemniaków, pokrojoną w talarki cukinię i suszone pomidory. Gotuj jeszcze 15 min, po czym dodaj kukurydzę i brzoskwinie. Całość przełóż do upieczonej dyni i podgrzej w piekarniku przez 10-15 min.
ĆMIELÓW Serwis obiadowy YVO... | KAROLINA MAXIM Serwis obiad... | KRZYSZTOF IDA Serwis obiado... |
Sprawdź ceny > | Sprawdź ceny > | Sprawdź ceny > |
Autorka 'Morderstwa w Orient Expressie', 'Pułapki na myszy' i kilkudziesięciu innych znakomitych kryminałów uwielbiała dobrą kuchnię. Lubiła zwłaszcza słodycze. Ze swoim drugim mężem archeologiem wielokrotnie wyjeżdżała na Bliski Wschód i towarzyszyła mu przy wykopaliskach ('Morderstwo w Mezopotamii'). W swojej biografii, gdzie sporo miejsca poświęciła kuchni, najlepiej wspominała kucharza Hindusa i jego ostre curry.
Oto danie z jej domu rodzinnego, specjalność kucharki Jane, za które pan domu dziękował, schodząc do kuchni.
Ciasto francuskie:
500 g pszennej mąki
250 g masła
szklanka lub trochę więcej wody
sól
500 g wołowiny (pierwsza krzyżowa)
duża cebula
1 pomidor
łyżka smalcu
kminek
majeranek
sól
kieliszek wina
Do przesianej mąki dodaj połowę masła w małych kawałkach, posiekaj nożem. Ciasto polej osoloną wodą i zagnieć. Wywałkuj na kształt prostokąta o boku 20 na 15 cm. Połowę prostokąta posmaruj pozostałym masłem, złóż obie połówki i dobrze przyciśnij. Powtórnie wywałkuj. Złóż trzykrotnie, zawiń w wilgotną ściereczkę i odstaw na dolną półkę lodówki na 2 godz. Wałkowanie, składanie i chłodzenie ciasta powtórz dwukrotnie. Uwaga! Możesz kupić gotowe, zamrożone ciasto francuskie.
Mięso pokrój w małą kostkę, posiekaj cebulę i podsmaż na smalcu, dodaj mięso i smaż, mieszając. Kiedy mięso się zrumieni, posól, wlej połowę wina wymieszanego z wodą, dodaj majeranek i kminek, duś pod przykryciem, mieszając od czasu do czasu. Pod koniec gotowania dodaj sparzony i pokrojony pomidor, zalej resztką wina, duś do miękkości.
300 g ciasta wywałkuj, wytnij krążek o średnicy 20 cm i połóż na natłuszczonej blasze. Na krążek połóż talerzyk o średnicy ok. 15 cm, obrysuj nożem i natnij do połowy grubości ciasta. Wstaw do gorącego piekarnika i piecz ok. 20 min. Wyrośnięty środek ciasta odetnij nożem i użyj jako pokrywki. We wgłębienie ciasta nałóż przygotowaną gorącą wołowinę i przykryj pokrywką z ciasta. Podawaj z sosem, najlepiej grzybowym (w Anglii podaje się z pieczarkowym).
Bestpro Drewniane sito do m... | Florentyna Przesiewacz Do M... | Tala RETRO 10B00237 |
Sprawdź ceny > | Sprawdź ceny > | Sprawdź ceny > |
W swojej posiadłości w podwarszawskim Stawisku pisarz ('Sława i chwała', 'Czerwone tarcze', 'Tatarak') prowadził dom otwarty, pełen gości. Córka Maria przyznaje, że ojciec w przeciwieństwie do matki znał się na kuchni, a godziny posiłków były rzeczą świętą. Zawsze zaraz po śniadaniu przystępował do pracy. Oto jak wspomina dania wymyślone przez ojca.
Szparagi
Są to szparagi ugotowane, ułożone w pęczkach na ogniotrwałym półmisku, przełożone pokrojonymi jajkami na twardo i pokrojonymi pomidorami i zalane gęstym beszamelem, posypane serem i mocno zapieczone.
Drób
Kura po literacku wymyślona przez Jarosława Iwaszkiewicza była podczas okupacji sposobem na stare i chude kury, które w tej formie stawały się całkowicie oryginalnym daniem. Kurę podziel na części i obsmaż na dowolnym tłuszczu. Potem uduś ją w rondlu wraz z cienko pokrojonymi jarzynami, kawałkami wędzonego boczku lub małymi kiełbaskami.
Eurofirany Obrus Helen Żółt... | Florentyna Obrus Tablecloth... | Florentyna Obrus Tablecloth... |
Sprawdź ceny > | Sprawdź ceny > | Sprawdź ceny > |
Adam Mickiewicz, jak na wieszcza narodowego przystało, nie gotował, ale cenił dobrą kuchnię. Jego córka Marysia wspominała, że na Wigilię zawsze obowiązkowo był szczupak po żydowsku, który przychodziła przygotować kucharka.
Składniki:
2-2,5 kg szczupaka
2 bułki kajzerki
3 cebule
sól, pieprz
gałka muszkatołowa
2 łyżki masła
jajko
włoszczyzna
1/2 l mleka
1/2 łyżki mąki
Oskrob, spraw i wypłucz szczupaka. Odkrój łeb (trzeba go zachować). Ściągnij bardzo ostrożnie skórę, aż do ogona - trzeba uważać, by jej nie uszkodzić. Oczyść mięso ryby z ości, przepuść przez maszynkę. Bułki namocz w mleku. Dobrze odciśnij. Sparz cebule i utrzyj na tarce. Dodaj pieprz, sól i gałkę muszkatołową. Łyżkę masła utrzyj z jajkiem. Dodaj zmielone mięso z ryby, odciśniętą bułkę i cebulę. Całość trzeba dobrze wyrobić. Farsz nałóż w skórę szczupaka, uformuj na kształt ryby, dostaw głowę. Zetrzyj włoszczyznę na tarce o dużych oczkach. Wyłóż nią dno brytfanki. Rybę ułóż w brytfance na włoszczyźnie. Podlej odrobiną wody, dodaj łyżkę masła i duś na małym ogniu około 1,5 godziny. Sos oprósz mąką, zagęść. Gotową rybę pokrój w cienkie plastry. Podawaj z sosem, w którym się dusiła.
Victorinox do filetowania r... | VICTORINOX Grand Maitre do ... | Tescoma Nóż do Filetowania ... |
Sprawdź ceny > | Sprawdź ceny > | Sprawdź ceny > |
Skąd pochodzi nazwa, nie sposób dokładnie odtworzyć. Koktajl wymyślono na Kubie. Pili go wszyscy bohaterowie książek Hemingwaya, a bardzo chętnie także sam pisarz. Kwaśno-słodki smak tego napoju doskonale gasi pragnienie w karaibski upalny dzień. Zaś gdy się pije w wersji Hemingwaya zwanej Papa Doble - z podwójną ilością rumu - szybko znieczula.
Składniki:
50 ml białego rumu,
25 ml soku z limonki,
25 ml syropu cukrowego.
Wymieszaj w shakerze z lodem. Pij z kieliszków koktajlowych.
Shaker 107993 | Shaker 151991 | Shaker z podziałką LUMINARC |
Sprawdź ceny > | Sprawdź ceny > | Sprawdź ceny > |
Tekst i wybór przepisów: Anna Gąsiorowska, źródła przepisów: dwutygodnik.com, logo.pl, 2.blogspot.com, kuron.com, cincin.cc, przepisy.wigilijne.pl, wykonanie potraw i stylizacja: Junona Lamcha-Grynberg, zdjęcia: Agata Jakubowska