Marynowane roladki z bakłażanów

Jesień to czas na przetwory i sezon na bakłażany. Z połączenia obydwu mogą wyjść naprawdę smaczne przekąski, bo bakłażan to bardzo uniwersalne warzywo, które można przyrządzić na wiele różnych sposobów.

Składniki:

 

1 i 1/2 kg małych bakłażanów

 

3 łyżki kaparów w soli

 

100 g migdałów ze skórką

 

100 g migdałów bez skórki

 

oliwa z pierwszego tłoczenia

 

suszone oregano

 

4 łyżki grubej goli

Proporcje na 4 słoiki po 300 ml

Krok 1

Bakłażany umyj, osusz, oczyść i pokrój wzdłuż na plastry o grubości około 0,5 cm.

Krok 2

Plastry ułóż warstwami w misce, przesypując każdą solą i odstaw na godzinę. Po tym czasie wylej sok, który puściły, a bakłażany opłucz pod bieżącą wodą i osusz (w ten sposób pozbędziesz się goryczki).

Krok 3

Za pomocą pędzelka posmaruj plastry bakłażana odrobiną oliwy i zrumień na gorącej patelni z każdej strony. Następnie odsącz z nadmiaru tłuszczu na ręcznikach papierowych i odstaw do wystygnięcia.

Krok 4

Migdały upraż na gorącej suchej patelni, często mieszając, żeby się nie przypaliły. Kapary opłucz pod bieżącą wodą i odsącz na sitku.

Krok 5

Na każdy plaster bakłażana ułóż po migdale i 3-4 kapary. Zawiń ciasno i przełóż do suchych, wyparzonych słoików. Warstwy roladek układaj ściśle, przesypując je oregano.

Krok 6

Roladki zalej oliwą do wysokości 1 cm od brzegu, zakręć słoiki i pasteryzuj we wrzącej wodzie 25-30 minut (woda nie powinna sięgać wyżej niż do 5/6 wysokości słoika). Tak przygotowane bakłażany są gotowe po miesiącu od zawekowania. Możesz je przechowywać przez dziewięć miesięcy.

Jak zrobić ratatouille?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.