Qchenne inspiracje

Kolorowy obiad na własnoręcznie ozdobionych obrusach i serwetkach z kartek papieru. Można na nich wyczarować kredkami ulubione przysmaki i nie przejmować się, jeśli taki obrus się ubrudzi

W sobotnie przedpołudnie zachęceni wciąż piękną i słoneczną listopadową pogodą postanowiliśmy wybrać się na spacer do warszawskich Łazienek. Umówiliśmy się tam z Polą, trzyletnią koleżanką Julii i jej tatą. Na miejscu zamiast spacerować, dzieciaki uparły się na hulajnogi. Zrezygnowaliśmy więc z Łazienek i poszliśmy do parku Agrykola.

Po szaleństwach na dwóch kółkach i bieganiu cała trójka szybko zgłodniała, my zresztą też. I tak trafiliśmy do Qchni Artystycznej, królestwa Marty Gessler. W przepięknym wnętrzu Zamku Ujazdowskiego, siedziby m.in. Centrum Sztuki Współczesnej, Marta i szef kuchni Zbigniew Paluch wyczarowują na talerzach małe dzieła sztuki. Gdy czekaliśmy na zamówienia, jak na centrum sztuki przystało, zabraliśmy się do rysowania. Marta zainspirowała dzieci do narysowania zastawy stołowej, a na niej ulubionych dań. Ten pomysł tak bardzo nam się spodobał, że po chwili rysowali wszyscy, nie tylko najmłodsi. Nie zdążyliśmy jeszcze zrobić wystawy prac, kiedy musieliśmy zamienić je w praktyczne jednorazowe obrusy...

Zupa marchwiowo-pomarańczowa z dodatkiem imbiru fantastycznie nas rozgrzała, tymiankowy kurczak był miękki i soczysty, a karmelizowane pietruszki po prostu znikały z talerzy. Na deser zjedliśmy tartę cytrynową , kwaśną i słodką zarazem. A na koniec od szefa kuchni dostaliśmy przepisy na cały trzydaniowy obiad. Na pewno jeszcze wrócimy do Qchni, rysować i jeść pyszności, bo to Jula, Wojtuś i Pola lubią najbardziej.

PRZEPISY

Kurczak z sosem tymiankowym, purée z selera i karmelizowaną pietruszką

Składniki:

170 g piersi kurczaka (2 sztuki)

2 gałązki tymianku

1 ząbek czosnku

sól

świeżo mielony czarny pieprz

1 łyżka oliwy do smażenia

Sos tymiankowy:

500 ml wywaru z kurczaka

500 ml wywaru cielęcego

2 gałązki tymianku

200 g masła

biały ocet winny

purée:

0,5 kg korzenia selera

1 duża cebula

1 ząbek czosnku

125 ml wywaru warzywnego

100 ml mleka

10 ml brązowego masła

0,5 łyżeczki białego octu winnego

oliwa

chili w proszku

sól

karmelizowana pietruszka:

4 pietruszki

1 łyżka oliwy

2 łyżki miodu

Przygotowanie:

Filet ze skórą umyj, oczyść, dopraw solą, pierzem, zamarynuj w posiekanym ząbku czosnku i listkach tymianku i odstaw na 40 minut.

Przygotuj sos: do rondla przelej wywary, dodaj gałązki tymianku, zagotuj i na średnim ogniu zredukuj płyn o połowę. Od czasu do czasu zbieraj z wierzchu szumowiny. Na patelni rozpuść masło i podgrzewaj je, aż nabierze karmelowego koloru (uważaj, bo łatwo jest masło spalić). Odlej 1 łyżkę masła, użyjesz go za chwilę do przygotowania purée. Pozostałe masło dodaj do zredukowanego wywaru i dopraw octem winnym do smaku.

Przygotuj purée: selera obierz, umyj i pokrój w cienkie plastry. W rondlu zeszklij na oliwie drobno posiekane cebulę i czosnek. Dodaj seler, zalej wywarem i duś, aż seler zmięknie, a płyn się zredukuje. Następnie dodaj mleko, zagotuj i zdejmij z ognia. Całość ostrożnie zmiksuj, dodaj masło, ocet, dopraw chili i solą.

Przygotuj kurczaka: na patelni rozgrzej oliwę i ułóż filet kurczaka skórką do dołu. Smaż, aż skórka będzie złocista. Odwróć mięso na drugą stronę i smaż kolejne 3 minuty. Następnie przełóż mięso do żaroodpornego naczynia i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C na 8 minut.

Przygotuj pietruszkę: warzywa przekrój wzdłuż na ćwiartki, rozłóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, skrop oliwą i miodem i wymieszaj. Blachę wstaw do piekarnika rozgrzanego do 170 st. C i piecz około 35-40 minut, aż pietruszka będzie złocista.

Zupa marchwiowo-pomarańczowa

Składniki:

2 litry wywaru warzywnego

1 kg marchewki

250 ml soku pomarańczowego

100 g cebuli (jedna duża)

1 ząbek czosnku

2 cm kawałek korzenia imbiru

oliwa

chili w proszku

sól

Przygotowanie:

Cebulę, imbir i czosnek posiekaj i zeszklij na patelni na oliwie. Marchew obierz, umyj i pokrój w talarki. Wszystko przełóż do garnka, zalej wywarem i sokiem pomarańczowym. Gotuj pod przykryciem, aż marchew będzie miękka, a następnie całość ostrożnie zmiksuj. Dopraw solą i chili.

Tarta cytrynowa

ciasto:

100 g cukru pudru

200 g zimnego masła 82 proc. tłuszczu

300 g maki typ 450

1 jajo

farsz:

230 ml soku z cytryn

200 ml śmietany 36 proc.

200 g zwykłego cukru

6 całych jaj

Przygotowanie:

Przygotuj ciasto: w misce rozetrzyj palcami posiekane zimne masło z mąką i cukrem pudrem, aż masa będzie przypominać mokry piasek. Do mieszanki dodaj całe jajko i zagnieć zwarte i elastyczne ciasto. Uformuj kulę, spłaszcz, zawiń w folię spożywczą i wstaw na godzinę do lodówki.

Schłodzone ciasto rozwałkuj na wysypanej mąką stolnicy (lub blacie) i wyłóż nim formę do tarty o średnicy 21 cm. Dno nakłuj widelcem i ponownie wstaw do lodówki na 20 minut.

Po tym czasie wyjmij ciasto z lodówki, wyłóż papierem do pieczenia lub folią aluminiową, wysyp ciężarkami (lub suchą fasolą) i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180°C . Piecz z obciążeniem około 20 minut, aż ciasto będzie jasno-złociste. Następnie wyjmij formę z pieca, delikatnie zdejmij papier z obciążeniem i odstaw do przestudzenia.

Przygotuj farsz: jajka ubij z cukrem na gładką masę, następnie dodaj śmietanę i sok z cytryny. Ubijaj dalej, aż wszystkie składniki się połączą. Odstaw na chwilę, żeby "odpoczęła", a następnie usuń z wierzchu pianę.

Masę cytrynową ostrożnie wylej na podpieczone ciasto i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 110°C C na 25 minut.

Więcej o: