Bigos

Bigos ma to do siebie, że z upływem czasu nabiera smaku i aromatu. Najsmaczniejszy jest po kilku dniach, wielokrotnie podgrzewany i chłodzony, dlatego najlepiej zacząć gotować go kilka dni przed podaniem

Składniki:

 

1 i 1/2 kg kapusty kiszonej

 

750 g kapusty słodkiej

 

200 g wołowiny

 

200 g wieprzowiny (łopatka lub żeberka)

 

100 g wędzonego boczku

 

200 g kiełbasy

 

ok. 12 szt. grzybów suszonych

 

10 śliwek suszonych

 

2 liście laurowe

 

kilka ziaren pieprzu ziarnistego

 

kilka ziaren ziela angielskiego

 

2 cebule

 

1 łyżka smalcu do smażenia

 

pieprz, majeranek, ew. sól

Krok 1

Kapusty poszatkuj, przełóż do dużego garnka i zalej niewielką ilością wody.

Krok 2

Do kapusty dodaj ziarna pieprzu i ziela angielskiego oraz liście laurowe. Doprowadź do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu około półtorej godziny.

Krok 3

Suszone grzyby zalej wrzątkiem, tak by woda lekko je przykryła i odstaw na godzinę. Po tym czasie odsącz je, pokrój w paski i dodaj do gotującej się kapusty. Ostrożnie, aby nie dodać piasku z grzybów, który mógł się osadzić na dnie naczynia, dolej też wodę, w której moczyły się grzyby.

Krok 4

Wieprzowinę i wołowinę oczyść, umyj, pokrój w kostkę (tak jak do gulaszu) i podsmaż na smalcu na złoty kolor. Mięso przełóż do garnka z kapustą.

Krok 5

Na tej samej patelni usmaż pokrojone w kostkę boczek i kiełbasę, a następnie przełóż je do garnka z kapustą i mięsem. Na tej samej patelni przesmaż posiekaną cebulę i też przełóż do garnka. Całość gotuj na wolnym ogniu co najmniej godzinę.

Krok 6

Suszone śliwki pokrój na cienkie paseczki i dodaj do garnka. Bigos dopraw solą, pieprzem, majerankiem i wymieszaj. Aby bigos był gotowy, potrzebuje podgrzewania i chłodzenia przynajmniej przez trzy dni. Wystarczy, że raz dziennie będzie go gotować na wolnym ogniu przez mniej więcej godzinę. Podczas podgrzewania należy często mieszać i ewentualnie dolewać wody, aby się nie przypalił.

Rady :

 

- co dom, to inna wersja bigosu. My stosujemy zasadę, aby na 2 części kiszonej kapusty przypadała jedna część kapusty słodkiej. Jeśli kiszona kapusta jest bardzo kwaśna, przed szatkowaniem odlej sok, możesz też zwiększyć ilość kapusty słodkiej.

 

- Podane wagi mięsa są wagami netto bez kości. Kości w żeberkach będą zmieniały wagę mięsa, musisz więc użyć go więcej.

 

- Smak bigosu można tez wzbogacić wytrawnym winem, dolewając je do mięsa podczas smażenia i odparowując płyn lub do bigosu pod koniec gotowania pierwszego dnia.

 

- Gotowy i ostudzony bigos można zamrozić.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.