Pizza

To jeden z największych przysmaków dzieci. Skorzystaliśmy więc z zaproszenia Giancarlo Russo na lekcję prawdziwej włoskiej pizzy

W dzień wizyty w Trattoria Giancarlo w Wesołej k. Warszawy Wojtuś się rozchorował, na lekcję pojechałyśmy więc same. Ale obiecałyśmy mu, że przygotujemy i przywieziemy do domu jego ulubioną pizzę z szynką.

Na miejscu przywitał nas Angelo, syn Giancarlo. I zaczęła się nauka.

Pod bacznym okiem szefa, dzieci rozwałkowały kule ciasta na cieniutkie placki, rozciągnęły je w rękach, a następnie przeniosły na specjalne kratki do pieczenia pizzy (takie spody z dziurkami można kupić w supermarketach). - Teraz na plackach trzeba rozsmarować sos. Tylko nie za dużo - upominał Giancarlo. Potem tarta mozzarella. I tu Angelo - jak na prawdziwego Włocha przystało - zakończył, mówiąc, że najlepsza jest Margherita. A Julka? Cóż, na jej pizzy był po prostu festiwal składników: oliwki, szynka, jajko na twardo, papryka, krewetki, a nawet liść sałaty! Giancarlo zniósł dzielnie tę profanację i podkreślił, że nie wytrzymałby jedynie keczupu. Gdy pierwsze pizze trafiły do pieca, przygotowaliśmy kolejne - Julka z szynką dla Wojtusia, a Angelo wersję Fantasia dla nas.

A na koniec podzieliliśmy przepyszną białą pizzę z szynką parmeńską i rukolą. Na koniec Giancarlo zaprosił nas na kolejne spotkanie, będziemy się uczyć, jak zrobić kolorowe włoskie makarony. Już nie możemy się doczekać!

Ciasto na pizzę

(proporcje na 4 placki)

500 g mąki pszennej typ 550

250 ml letniej

50 ml oliwy

20 g świeżych drożdży piwnych

3/4 łyżki cukru

15 g soli

Drożdże wymieszaj z wodą, cukrem, solą i oliwą, następnie połącz z mąką i wyrób elastyczne, miękkie ciasto. Podziel na cztery części, przełóż do oprószonych mąką misek, przykryj je ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe, nieprzewiewne miejsce na 3-4 godziny.

Po tym czasie wyrośniętą porcję ciasta rozwałkuj na oprószonym mąką blacie na cienki placek o średnicy ok. 32 cm, przełóż na blachę do pieczenia lub specjalną kratkę do pieczenia pizzy. Jeśli używasz kamienia, oprósz go mąką i przygotuj ulubioną pizzę.

Pizza Margherita (Angelo)

1 porcja ciasta na pizzę (przepis na ciasto podaliśmy na początku artykułu)

80 g pulpy pomidorowej doprawionej oregano i solą (sosu pomidorowego, nie keczupu lub koncentratu)

80 g startej na tarce o grubych oczkach mozzarelli

Przygotuj pizzę według instrukcji z przepisu na ciasto do pizzy. Cienko rozprowadź na placku sos pomidorowy (zachowaj 1 cm odstęp od brzegu placka) i posyp mozarellą. Pizzę wstaw do pieca rozgrzanego najlepiej do 270 st. (lub 350 st. C - jeśli masz dostęp do profesjonalnego pieca). Piecz 13-15 minut.

Pizza Fantasia (Julia)

1 porcja ciasta na pizzę (przepis na ciasto podaliśmy na początku artykułu)

80 g pulpy pomidorowej doprawionej oregano i solą (sosu pomidorowego, nie keczupu lub koncentratu)

80 g startej na tarce o grubych oczkach mozzarelli

8 obranych, ugotowanych krewetek

15 czarnych oliwek

1 jajo na twardo

2 plastry szynki gotowanej

lub inne ulubione składniki: salami, anchois, ostra papryczka, pieczarki etc.

Przygotuj pizzę według instrukcji z przepisu na ciasto do pizzy. Plastry szynki pokrój w kostkę, jajko i oliwki pokrój w plasterki. Cienko rozprowadź na placku sos pomidorowy (zachowaj 1 cm odstęp od brzegu placka), posyp mozarellą, a następnie rozłóż dowolne składniki. Pizzę wstaw do pieca rozgrzanego najlepiej do 270 st. (lub 350 st. C - jeśli masz dostęp do profesjonalnego pieca). Piecz 13-15 minut.

Pizza Giancarlo z rukolą i szynką

1 porcja ciasta na pizzę (przepis na ciasto podaliśmy na początku artykułu)

80 g startej na tarce o grubych oczkach mozzarelli

50 g śmietany 36-proc.

30 g rukoli

4 plastry szynki parmeńskiej

Przygotuj pizzę według instrukcji z przepisu na ciasto do pizzy, cienko rozprowadź na cieście śmietanę (zachowaj 1 cm odstęp od brzegu placka) i posyp mozarellą. Pizzę wstaw do pieca rozgrzanego najlepiej do 270 st. (lub 350 st. C - jeśli masz dostęp do profesjonalnego pieca). Piecz 13-15 minut. Na gorącej pizzy rozłóż rukolę, a na wierzch szynkę.

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Agora SA