W sobotę rano pojechałyśmy na bazar i kupiłyśmy mnóstwo fantastycznych, świeżych warzyw: marchewek, botwinki, kolorowych papryk, sałat, rzodkiewek, pomidorów... Część przygotowałyśmy od razu - z botwinki pyszną zupę, a marchewki chrupałyśmy na surowo.
Następnego dnia zaczęłyśmy od grillowania papryk (dzięki temu są delikatniejsze w smaku i słodsze). W wersji dla dzieci dodaję kozi ser, który Julka uwielbia (niestety, jest wciąż uczulona na krowie białko, kozie jest znakomitym jego substytutem, można też użyć np. bryndzy, fety etc.). W wersji dla dorosłych polecam grillowane papryki z filecikami anchois i ewentualnie odrobiną ostrej papryki.
Sałata numer dwa to nieśmiertelna klasyka - nie używamy śmietany, więc proponuję użyć miodowego winegretu na oleju. Jeśli sałata masłowa jest naprawdę dobra, wystarczy po prostu skropić ją olejem i sokiem z cytryny. Zamiast oliwy w sałatach użyłam oleju nie pozostawiającego charakterystycznego smaku oliwy, który czasami jest za ostry dla dzieci. Jest łagodniejszy i bardziej neutralny w smaku.
Trzecia sałata to moja i Julki ulubiona wariacja sałaty cezar. I ta wersja przypadła do gustu też panom - kiedy Wojtuś wrócił z meczu, jego porcja po prostu znikła z talerza. A Julka mu dzielnie sekundowała i dokładała wszystkim kolejne porcje. Od razu przyznaję, że jestem z pokolenia kogla-mogla, więc dodanie surowego żółtka nie jest dla mnie problemem. Jeśli boicie się go użyć, zamiast surowego żółtka dodajcie majonezu.
3 czerwone papryki
2 żółte papryki
2 zielone papryki
100 g twarożku koziego (można zastąpić zwykłym)
5 łyżek oleju
1 łyżka soku z cytryny (do smaku)
kilka gałązek świeżego tymianku
sól
pieprz
Papryki umyj, osusz i ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika z włączonym termoobiegiem rozgrzanego do 180 st. C. Po ok. 10-15 min sprawdź, czy papryki zaczynają się przypiekać (skórka zaczyna się robić czarna), wtedy obróć na drugą stronę i piecz kolejne 15-20 min. Wyjmij z pieca, włóż do foliowej torebki lub przełóż na talerz i przykryj folią aluminiową, żeby się "spociły". Gdy przestygną, usuń skórkę i gniazdo nasienne, a papryki pokrój w paski.
Rozłóż paprykę na półmisku, skrop olejem i sokiem z cytryny, dopraw solą i pieprzem i wierzch posyp pokruszonym serkiem i listkami tymianku.
1 główka sałaty masłowej
1 pęczek rzodkiewek
4 jajka ugotowane na twardo
15 pomidorków koktajlowych lub 2 dojrzałe pomidory pokrojone w kawałki
sos:
5 łyżek oleju
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżka miodu
1 łyżeczka nieostrej musztardy
sól
Sałatę podziel na listki, umyj i osusz. Rzodkiewki umyj i pokrój w plastry. Jajka pokrój w ćwiartki. Pomidorki koktajlowe umyj, osusz i przekrój na pół. Przygotuj sos, dokładnie mieszając wszystkie jego składniki, zaczynąjąc od ucierania soli z musztardą i miodem, stopniowo dolewając oleju. Na koniec dopraw sokiem z cytryny. Składniki sałaty przełóż do dużej miski i dodaj sos, wymieszaj i od razu podawaj.
Rada: Druga wersja sosu to sos ze śmietany lub jogurtu doprawiony solą, pieprzem i ewentualnie niewielką ilością cukru.
1 główka sałaty rzymskiej
mięso z 1 piersi lub 1 udka z podudziem pieczonego kurczaka
2 kromki wiejskiego chleba
2 łyżki płatków z sera typu parmezan
1/2 łyżki oleju
sos:
1 ząbek czosnku
3 fileciki anchois
1/2 łyżeczki sosu worcester (możesz zastąpić maggi)
sok z 1/2 cytryny
1 żółtko (można zastąpić 1 łyżką majonezu)
1/3 szklanki oleju
2 łyżki startego sera typu parmezan
sól
Przygotuj sos: sparz jajko i oddziel żółtko. W moździerzu utłucz anchois z solą i czosnkiem na pastę. Dodaj sos worcester oraz żółtko, rozbij na emulsję, następnie powoli, cały czas ucierając, dolewaj olej. Na koniec dopraw sokiem z cytryny i dodaj ser. Dokładnie utrzyj - jeśli sos będzie za gęsty, dodaj więcej oleju. Sałatę podziel na listki, umyj i osusz. Kurczaka podziel na kawałki. Kromki pokrój w kostkę i zrumień na oleju na patelni. Do dużej miski przełóż porwaną na kawałki sałatę, dodaj sos i dokładnie wymieszaj. Na wierzch ułóż kawałki kurczaka, grzanki i płatki sera. Od razu podawaj.
Rada: Do tej sałaty wykorzystałam resztki pieczonego kurczaka z obiadu. Można oczywiście użyć grillowanych filetów lub wędzonego kurczaka. Do przygotowania sosu możesz użyć blendera. Jeśli podczas przygotowania sos się zwarzy, zacznij energicznie ubijać i dodaj majonezu lub oleju.