Ricotta - ser, ale nie ser

Na nowo odkryłam ser ricotta. Ma wszechstronne zastosowanie - do przekąsek, dań głównych, deserów... Spróbujcie poniższych przepisów, są superproste do przygotowania

Postanowiłam wziąć na kuchenny warsztat ricottę. I w końcu dowiedziałam się dokładnie, co to za ser (a właściwie nieser). Ricotta powstaje we Włoszech z serwatki po produkcji serów podpuszczkowych z mleka koziego, krowiego lub owczego. Po długim podgrzewaniu zakwaszonej serwatki powstaje ricotta, która tak naprawdę serem nie jest, bo w jej składzie nie ma głównego serowego białka - kazeiny. Są za to dwa pozostałe białka - albuminy i globuliny - które tworzą skrzep ricotty. Na koniec się ją odsącza i ricotta jest gotowa. Tyle faktów.

Dotychczas wyżej ceniłam włoski serek mascarpone, ale już wiem, że byłam w błędzie. Ricotta jest fantastycznym dodatkiem do makaronów (zwłaszcza ze szpinakiem i czosnkiem), ale pasuje też do sosów pomidorowych.

Dziś proponuję przepyszne i proste roladki z bakłażana z nadzieniem z ricotty, które na pewno błyskawicznie znikną ze stołu. Grzanki z ricottą to wspaniała przekąska i temat do własnych kombinacji smakowych (wypróbuję wersję z hiszpańską szynką i świeżą figą). A placuszki? To kulinarna poezja. Lekkie jak chmurka, wyborne po prostu. W sezonie koniecznie spróbujcie z malinami, które można dodać do ciasta - wtedy zamiast skórki pomarańczowej warto użyć cytrynowej. Smacznego!

Bakłażanowe roladki z ricottą w pomidorach

1 duży bakłażan

 

700 g pomidorów śliwkowych

 

1 opakowanie (250 g) sera ricotta

 

1 ząbek czosnku

 

1/2 łyżeczki cukru

 

1 łyżeczka soli

 

1/2 szklanki (100 g) tartego parmezanu

 

3 łyżki posiekanej świeżej bazylii

 

oliwa

Przygotuj sos: pomidory sparz wrzątkiem, obierz ze skórki, usuń gniazdo nasienne i pokrój w kawałki. Na 1 łyżce oliwy przesmaż posiekany ząbek czosnku, dodaj pomidory, dopraw cukrem i 1/2 łyżeczki soli. Sos zagotuj i duś, aż zgęstnieje, 20-30 minut, mieszając od czasu do czasu.

Gdy sos się gotuje, przygotuj bakłażana: umyj go, osusz i pokrój wzdłuż na półcentymetrowe plasterki. Każdy plasterek skrop niewielką ilością oliwy i posyp solą. Rozgrzej patelnię grillową i smaż plasterki bakłażana, aż będą złociste i miękkie - ok. 4 minut z każdej strony. W misce wymieszaj ricottę z parmezanem i bazylią, ewentualnie dopraw solą. Plastry bakłażana smaruj przygotowanym nadzieniem i zwijaj w roladki. Podawaj polane sosem.

Grzanki z ricottą, szynką i gruszką

12 plasterków ciabatty

 

1 dojrzała gruszka

 

150 g sera ricotta

 

4 plasterki prosciutto (lub innej szynki sezonowanej)

 

miód

 

sok z 1/2 cytryny

 

2 gałązki świeżego tymianku

Ugrilluj bez tłuszczu lub podpiecz w piecu plasterki ciabatty (możesz też użyć tostera). Z gruszki usuń gniazdo nasienne i pokrój w cienkie plasterki, skrop sokiem z cytryny. Każdą kromkę posmaruj ricottą. Plasterki szynki podrzyj na mniejsze kawałki i rozłóż na grzankach. Grzanki polej miodem i rozłóż na nich plasterki gruszki. Posyp listkami tymianku.

Placuszki z ricotty

4 jajka (białka i żółtka osobno)

 

1/2 szklanki (75 g) mąki pszennej

 

1 opakowanie (250 g) sera ricotta

 

1 i 1/2 łyżki cukru

 

skórka otarta z 1 dużej pomarańczy

 

sól

 

masło klarowane

W misce ubij na gładką masę żółtka, ser, cukier i skórkę pomarańczową. Do masy przesiej mąkę i delikatnie wymieszaj (ważne: nie mieszaj za długo, bo placuszki będą twarde). W dużej misce ubij białka ze szczyptą soli na sztywną pianę. Porcjami dodawaj ubitą pianę do masy i delikatnie mieszaj, aby masy się połączyły. Na patelni na niewielką ilość rozgrzanego klarowanego masła łyżką nakładaj porcje ciasta. Smaż, aż na powierzchni placuszków pojawią się bąbelki, wtedy delikatnie przełóż je na drugą stronę - po usmażeniu powinny być puszyste i złocistobrązowe. Podawaj z owocami sezonowymi, polane miodem lub musem owocowym.

Przepisy, tekst i stylizacja Zuzanna Wiciejowska, zdjęcia Studio Tata

Więcej o: