Ostatnim razem, zanim wyszliśmy, usmażyłam placuszki marchewkowe, do których już przed podaniem dorobiłam sos jogurtowy z kuminem i koperkiem. Najróżniejsze placki to u nas w domu prawdziwi hit (niedawno polecałam ze świeżej kukurydzy, przepis znajdziecie tutaj ). Rano przygotowałam też mięso na hamburgery z szynki wieprzowej z dodatkiem orzeźwiającej mięty i kolendry. Julka i Wojtek tak się nimi zajadali, że aż im się uszy trzęsły!
A do picia była niespodzianka - malinowa ice tea z kostkami lodu i z malinami. Julka nie mogła się doczekać, aż lód się rozpuści i będzie mogła zjeść pyszną malinę.
500 g mielonego z szynki
1 jajko
1 średnia cebula
2 ząbki czosnku (opcjonalnie)
2 łyżeczki sosu worecester (lub maggi)
1 łyżka koncentratu pomidorowego
3 łyżki bułki tartej
2 łyżki posiekanej świeżej mięty
2 łyżki posiekanej świeżej kolendry
sól
6 bułeczek
6 liści sałaty
pasta (hummus):
1 puszka ciecierzycy
2 ząbki czosnku
1 łyżka soku z cytryny
oliwa
sól
Przygotuj hummus: dokładnie zmiksuj odsączoną ciecierzycę z czosnkiem i sokiem z cytryny. Nie przerywając miksowania, stopniowo dolej tyle oliwy, aby pasta była aksamitna. Spróbuj i ewentualnie dopraw solą.
Przygotuj hamburgery: cebulę obierz i drobno posiekaj. Przełóż ją do miski, dodaj mielone mięso, przeciśnięty przez praskę czosnek (jeśli używasz), koncentrat pomidorowy i sos worecester (lub maggi), wbij jajko i dokładnie wymieszaj. Do masy dodaj 2-3 łyżki bułki tartej, posiekane zioła i ponownie dokładnie wyrób masę ręką lub łyżką. Spróbuj i dopraw solą. Z masy mokrymi rękami uformuj 6 kotlecików i spłaszcz je. Hamburgery smaż na rozgrzanej patelni grillowej (lub na grillu) bez dodatku tłuszczu. Bułeczki przekrój i posmaruj pastą, dodaj po liściu sałaty i przełóż hamburgerem.
5 (ok. 600 g) marchewek
2 jajka
ok. 3/4 szklanki (ok. 110 g) mąki pszennej
sól
olej lub oliwa do smażenia
sos:
1 opakowanie (200 g) jogurtu naturalnego
1 łyżka posiekanego koperku
mielony kumin
Przygotuj sos: koperek umyj, osusz i posiekaj. Wymieszaj z jogurtem i szczyptą mielonego kuminu.
Przygotuj placuszki: marchew obierz i umyj, następnie zetrzyj na tarce o dużych oczkach, przełóż do miski. Dodaj jajka, dopraw solą, wymieszaj i stopniowo, nie przerywając mieszania, zacznij dodawać mąkę, aż masa zgęstnieje i konsystencją będzie przypominała ciasto na placki ziemniaczane (ilość mąki, jaką musisz dodać, zależy od tego, jak wodniste są marchewki). Na patelni rozgrzej niewielką ilość tłuszczu i łyżką nakładaj średniej wielkości placuszki. Smaż je z obu stron na złocisty kolor. Zdejmij z patelni i odsącz z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. Podawaj z sosem koperkowym.
kilkanaście słodkich, dużych malin
2 torebki herbaty malinowej
2 łyżki brązowego cukru (lub miód)
listki mięty
woda mineralna lub źródlana do przygotowania kostek lodu
Dzień wcześniej przygotuj malinowe kostki lodu: do pojemnika na kostki lodu do każdej przegródki włóż po malinie, zalej je do połowy wodą i wstaw do zamrażalnika, aż woda zamarznie (dzięki temu częściowo zmrożone maliny nie wypłyną na wierzch). Następnie uzupełnij poziom wody do pełna i ponownie wstaw do zamrażalnika. Zaparz herbatę, zalewając torebki 1 i 1/2 litra wrzątku. Ostudź, wyjmij torebki, dosłódź do smaku cukrem (lub miodem). Przed podaniem do szklanek wrzuć po 2-3 kostki malinowych kostek lodu, kilka listków mięty i dolej herbatę.