Podczas warsztatów każdy mały kucharz dostał fartuszek i czapkę kucharską, ale zanim wszyscy zabrali się do gotowania, dzieciaki usiadły przy stole i rysowały (lub opisywały), co najchętniej by przygotowały i zjadły. Wymieniały swoje ulubione potrawy: zupy, dania główne, kanapki, desery. A gdy padło hasło "pizza", okazało się, że wszyscy mają na nią ochotę. Szef kuchni Volker Muehrer zaproponował też rybę, a Julia natychmiast podchwyciła temat, dodając krewetki. Nie mogło się też obejść bez klasycznego makaronu z sosem pomidorowym i klopsikami. Tak powstało menu na dzisiejszy dzień.
Z głowami pełnymi pomysłów dzieci pomaszerowały z powrotem do kuchni restauracji Venti-tre. Każdy dostał zadanie do wykonania: starsze filetowały rybę i kroiły kurczaka, młodsze wałkowały ciasto na pizzę i układały na niej ulubione dodatki. Wszyscy mieli okazję nauczyć się też panierowania. W smażeniu i pieczeniu pizzy pomagali nam profesjonalni kucharze, a starsze dzieci z chęcią pomagały im w pracy.
Cóż to była za uczta, gdy wszystkie potrawy zaczęły pojawiać się na stole! Próbowaliśmy kilku rodzajów pizzy, przepysznych krewetek i kawałków ryby, które błyskawicznie znikały z talerzy. Po posiłku dzieciaki chciały jeszcze zrobić spaghetti z klopsikami! Wystarczyło 20 minut wspólnej pracy i danie było gotowe.
Wniosek? Dzieci naprawdę uwielbiają jeść to, co same przygotują, lub - tak jak w hotelu Hyatt - mogą same wybrać dodatki i pomóc w przygotowaniu dania. Wojtek ku memu zdziwieniu zjadł krewetki, których do tej pory nie chciał nawet spróbować. Ale teraz przygotował je sam, był dumny, że wszystkim smakują, i dlatego ciekawość zwyciężyła.
dla 4 osób
ciasto:
500 g mąki pszennej
35 g oleju
1 szklanka (250 ml) wody
10 g soli
10 g drożdży świeżych
mąka do posypania stolnicy
sos pomidorowy:
300 g pomidorów
50 ml oliwy
10 g oregano
sól
pieprz
dodatki (dowolne):
400 g startego sera mozzarella
200 g salami w plasterkach
200 g filetów z okonia morskiego
200 g krewetek 16/20
Przygotuj ciasto: drożdże rozpuść w letniej wodzie, dodaj mąkę i olej, wyrób ciasto na jednolitą masę, na koniec dodaj sól. Odstaw w ciepłe, nieprzewiewne miejsce do wyrośnięcia na 30 minut. Po tym czasie podziel ciasto na 4 porcje i ponownie odstaw do wyrośnięcia na 20 minut. Wyrośnięte placki rozwałkuj na oprószonym mąką blacie (lub stolnicy) na pizze o średnicy 35 cm.
Gdy ciasto rośnie, przygotuj sos: pomidory sparz, obierz ze skórki i pokrój w cząstki. Przełóż je do rondelka, dolej oliwę i gotuj ok. 30 minut. Następnie sos zmiksuj, dopraw solą, pieprzem i oregano.
Przygotuj pizzę: placki pojedynczo przenieś na blachę wyłożoną papierem do pieczenia oprószonym mąką. Na cieście rozprowadź równomiernie łyżkę sosu pomidorowego, posyp serem i rozłóż dodatki według własnego uznania. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do maksymalnej temperatury (ok. 250 st. C) i piecz 8-10 minut.
Rada: Najlepsze pizze pieczone są na kamieniu, w piecach opalanych drewnem, w których temperatura dochodzi do 300 st. C. Podczas pieczenia pizza jest obracana wokół osi za pomocą specjalnej łopaty. W domach musimy sobie radzić inaczej, wykorzystując papier do pieczenia. Można też kupić specjalny kamień do pieczenia pizzy.
dla 4 osób
400 g makaronu spaghetti
400 g mięsa wołowego z łopatki
600 g pomidorów
100 g marchwi
50 g selera
50 g cebuli
40 g masła
100 ml oliwy
50 g sera typu parmezan
10 g bazylii
sól
pieprz
Mięso zmiel w maszynce, dopraw solą i pieprzem. Mokrymi rękami uformuj kulki wielkości małego orzecha włoskiego i smaż je partiami na patelni na rozgrzanej oliwie na złoty kolor.
Pomidory sparz, obierz ze skórki i zmiksuj. Cebulę, selera i marchewkę obierz i drobno posiekaj. Na głębokiej patelni na maśle przesmaż cebulę, selera i marchewkę, dodaj zmiksowane pomidory i całość gotuj 15 minut.
Makaron ugotuj al dente w dużej ilości osolonego wrzątku zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Do sosu dodaj makaron i kulki wołowe, dokładnie wymieszaj. Podawaj posypane parmezanem i bazylią.
dla 4 osób
400 g surowych (szarych) krewetek 16/20
1 cytryna
50 ml sosu sojowego
40 g świeżego korzenia imbiru
400 g panierki panko
2 jajka
3-4 łyżki stołowe mąki pszennej
sól
pieprz
Krewetki obierz z pancerzy, oczyść i natnij wzdłuż grzbietu (jak obrać krewetkę, sprawdź na www.palcelizac.gazeta.pl). Przygotuj marynatę z sosu sojowego, imbiru i soku z cytryny i zamarynuj krewetki przez 30 minut.
Przygotuj sos: pomidory sparz, obierz ze skórki i pokrój w cząstki. Przełóż do rondelka, dolej oliwę i gotuj ok. 30 minut. Następnie sos zmiksuj, dopraw solą, pieprzem i schłodź. Po ostudzeniu dodaj posiekane listki kolendry.
Każdą krewetkę osobno obtocz w mące, roztrzepanych jajkach doprawionych solą i pieprzem i na koniec w panierce panko. Tak przygotowane krewetki smaż na złoty kolor w głębokim tłuszczu. Usmażone krewetki podawaj z cząstkami cytryn i sosem.
Rada: Panko to azjatycka panierka, rodzaj bułki tartej w formie płatków, która wchłania zdecydowanie mniej tłuszczu od tradycyjnej panierki. Można ją znaleźć w sklepach na półkach z żywnością orientalną.