Beszamel gładki jak aksamit

Jeden z podstawowych sosów do opanowania. Dzięki niemu, smaki pozostałych składników potrawy przenikają się, tworząc harmonijną całość. Jedyne co może popsuć sos to grudki. Co zrobić, by się nie zrobiły?

Składniki (proporcje na 250 ml sosu):

 

20 g masła

 

15 g mąki

 

250 ml mleka

 

sól

 

pieprz

 

gałka muszkatołowa do smaku

Krok 1

Masło rozpuszczamy w rondlu o grubym dnie, mieszając drewnianą szpatułką, aby się nie zrumieniło. Kuchenkę możemy przykryć folią, w ten sposób unikniemy zatłuszczenia pryskającym masłem.

Krok 2

Dodajemy mąkę. Stale mieszając, smażymy do momentu, aż składniki gładko się połączą i mąka nie będzie wyglądała na surową. Powinno to zająć 5-10 minut.

Krok 3

Mleko podgrzewamy w rondelku i bardzo wąską strużką wlewamy gorące do zasmażki, ubijając intensywnie trzepaczką, aby nie powstały grudki.

Krok 4

Sos przyprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową, która nada mu charakterystyczny smak. Pełnię aromatu zapewni gałka świeżo otarta.

Krok 5

Jeśli chcemy, aby sos był idealnie gładki, warto go jeszcze przetrzeć przez gęste sito.

Krok 6

Aby na stygnącym beszamelu nie zrobił się kożuch, smarujemy go kawałkiem masła lub przykrywamy folią spożywczą.

Rady: Beszamel może być podstawą wielu innych sosów. Dodatki: tarty ser, śmietana, zioła lub musztarda sprawią, że nabierze nowego smaku. I powstanie sos: mornay, velouté, musztardowy lub śmietanowy.

Uwaga: Sos łatwo się przypala, dlatego trzeba go robić na malutkim ogniu, stale mieszając.

Przepis: Paweł Kałuski, zdjęcia: Paweł Kiszkiel, Jarosław Madejski

Więcej o: