Kremówki

Najłatwiej jest kupić je w cukierni. Jednak zapewne są wśród was i tacy, którzy w kuchni nie idą na łatwiznę.

Składniki:

 

Ciasto maślane:

 

250 g masła

 

100 g mąki tortowej

Ciasto podstawowe (pierogowe):

 

200 g mąki tortowej

 

2 żółtka

 

łyżeczka octu

 

odrobina soli

 

woda

Krem waniliowy:

 

900 ml mleka

 

2 żółtka

 

jajko

 

100-150 g cukru

 

opakowanie cukru waniliowego

 

160 g mąki tortowej

 

2 łyżki masła

 

30 g cukru pudru

Krok 1

Przygotowujemy ciasto maślane. Masło siekamy z mąką, następnie szybko zagniatamy. Dzielimy na pół (jednej części użyjemy do zrobienia placka na dół kremówki, a drugiej - na górę), owijamy folią i wkładamy na godzinę do lodówki. Mąkę na ciasto podstawowe przesiewamy na stolnicę, wbijamy żółtka, solimy i delikatnie mieszamy z mąką. Następnie wlewamy ocet (jego dodatek zwiększy elastyczność glutenu zawartego w mące, zapewniając lepsze pęcznienie białek) i wyrabiamy, dolewając małymi porcjami tyle wody, by powstało plastyczne ciasto, jak na pierogi.

Następnie formujemy je w dwie równej wielkości kule (jedna będzie potrzebna do przygotowania spodu, a druga - wierzchu kremówki). Jedną porcję zawijamy w folię, a drugą rozwałkowujemy na kwadratowy placek grubości ok. 1 cm.

Krok 2

Wyjmujemy z lodówki jedną część ciasta maślanego, formujemy prostokąt o bokach 10 x 15 cm, układamy na środku rozwałkowanego placka i przykrywamy cienkimi bokami ciasta podstawowego, składając to ciasto w kopertę. Rozwałkowujemy na placek grubości 1,5-2 cm pamiętając, by toczyć wałek w jednym kierunku, najlepiej od siebie na zewnątrz. Składamy rozwałkowany placek na trzy, potem jeszcze na pół, zawijamy go w ściereczkę i na 20 minut wkładamy do lodówki. Procedurę rozwałkowywania, składania i chłodzenia ciasta powtarzamy jeszcze 2 razy. Docelowo rozwałkowujemy ciasto na prostokątny placek trochę większy niż wymiary blachy (ciasto francuskie w czasie pieczenia kurczy się). Rozwałkowany placek przenosimy na wałku na blachę wyłożoną pergaminem. Nakłuwamy w dwóch miejscach, dzięki czemu w czasie pieczenia równomiernie wyrośnie, a upieczony łatwiej będzie pokroić. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy 15-20 minut. Następnie w ten sam sposób przygotowujemy i pieczemy drugi placek ciasta francuskiego

Krok 3

Robimy krem. W garnku zagotowujemy 1/3mleka. Resztę zimnego mleka wlewamy do drugiego garnka i miksujemy z pozostałymi składnikami (oprócz masła) na krem. Następnie stopniowo wlewamy zawiesinę do garnka z lekko wrzącym mlekiem i, nie przerywając mieszania, gotujemy, aż powstanie gęsta masa. Zdejmujemy garnek z ognia, dodajemy masło i mieszamy je z masą. Odstawiamy do ostygnięcia. Mieszamy od czasu do czasu, by zapobiec tworzeniu się na wierzchu skorupki. Na jednym blacie przestudzonego ciasta rozsmarowujemy równomierną warstwą letni krem i wyrównujemy powierzchnię. Układamy drugi blat ciasta.

Oprószamy kremówki cukrem pudrem i kroimy na kwadratowe porcje.

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.