Dania jednogarnkowe wg Jakuba Kuronia

W mojej rodzinie dania jednogarnkowe mają kilkupokoleniową tradycję. Nasz pradziadek witał każdego gościa dużym garnkiem pożywnej zupy rybnej, a jednogarnkowa zupa gulaszowa była pozycją obowiązkową na wielu spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi.

Oczywiście, dania jednogarnkowe nie muszą kojarzyć się tylko i wyłącznie ze zbiorowym (często też nieciekawym) żywieniem. Wręcz przeciwnie - potrawy przygotowywane w ten sposób to dla mnie przepis na kolorowy, bogato doprawiony i przede wszystkim szybki niedzielny obiad dla najbliższych. Składniki dań, mieszając się ze sobą, tworzą aromatyczną kompozycje smaków. Dlatego dania jednogarnkowe to sposób na udany obiad przede wszystkim dla osób, które nie mają czasu na samodzielne gotowanie na co dzień. By pokazać wam różnorodność jednogarnkowych potraw, wybrałem trzy urozmaicone przepisy, na sycącą wegańską zupę z kapusty, kreolską zupę rybną z rozgrzewającym i aromatycznym cynamonem oraz królika w białym winie przyrządzanego w piekarniku - kto w końcu powiedział, że tym jednym naczyniem zawsze ma być garnek, a potrawa musi być zupą lub gulaszem?

Królik duszony w winie

tusza królika

 

1/4 selera

 

1/4 pora

 

2 marchewki

 

2 pietruszki

 

łyżka liści szałwii

 

3 ziarna ziela angielskie

 

2 liście laurowe

 

główka czosnku

 

szalotka

 

1/2 cytryny

 

150 ml białego półwytrawnego wina

 

250 ml bulionu lub wywaru warzywnego

 

2 łyżki oliwy

 

sól

 

pieprz

Królika dzielimy na części, nacieramy solą i pieprzem i odstawiamy na 2 godziny. Marchew, selera, pora, pietruszki obieramy i kroimy na 5-cm kawałki. W naczyniu do zapiekania układamy pokrojone warzywa wymieszane z listkami szałwii, liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Tak przygotowane warzywa oprószamy solą i pieprzem, a następnie obkładamy kawałkami królika, a pomiędzy wkładamy połówkę cytryny, przeciętą w poprzek, główkę czosnku oraz szalotkę. Zalewamy winem wymieszanym z wywarem, skrapiamy oliwą i wstawiamy na 40 minut do nagrzanego do 190°C piekarnika. Po tym czasie przykrywamy królika folią aluminiową i pieczemy kolejne 70 minut.

Kreolska zupa rybna

2-3 łyżki oliwy

 

sól

 

400 g dorady pokrojonej w dzwonka

 

cebula posiekana

 

czerwona papryka pokrojona w paski

 

2 łodygi selera naciowego pokrojone w cienkie słupki

 

2 pomidory pokrojone w dużą kostkę lub 1/2 puszki krojonych pomidorów

 

3 ząbki czosnku posiekane

 

3 liście laurowe

 

kawałek kory cynamonu

 

pół łyżeczki ostrej papryki

 

2 łyżki koncentratu pomidorowego

 

1,5 l wywaru rybnego lub warzywnego

 

300 g ziemniaków pokrojonych w kostkę

W garnku rozgrzewamy oliwę. Doradę oprószamy solą i smażymy na oliwie. Następnie przekładamy na talerz, a na pozostałym tłuszczu smażymy cebulę. Kiedy cebula się zeszkli, dodajemy paprykę. Po 2 minutach, dokładamy selera i pomidory. Smażymy 2-3 minuty na dość dużym ogniu, mieszając. Następnie dodajemy czosnek, korę cynamonu oraz liście laurowe. Kiedy czosnek zacznie pachnieć, wsypujemy ostrą paprykę oraz koncentrat pomidorowy i smażymy kilka minut, aż potrawa zacznie lekko przywierać do dna. Wlewamy wywar i zagotowujemy. Do wrzącej zupy dodajemy ziemniaki oraz rybę i gotujemy około 15 minut, aż ziemniaki zrobią się miękkie. Przed podaniem doprawiamy zupę do smaku solą.

Zupa z włoskiej kapusty i selera naciowego

3 łyżki oliwy

 

cebula

 

3 ząbki czosnku

 

3 liście laurowe

 

4 ziela angielskie

 

2 łodygi selera naciowego pokrojone w plasterki

 

2 marchewki pokrojone w plasterki

 

400 g kapusty włoskiej pokrojonej w paski

 

1 l wywaru warzywnego

 

łyżka liści szałwii

 

ciabatta

 

sól

 

pieprz

Na rozgrzanej oliwie smażymy cebulę z czosnkiem. Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, selera naciowego i smażymy 1-2 minuty. Dodajemy marchewkę z kapustą, doprawiamy solą i pieprzem. Smażymy kilka minut, aż kapusta lekko zmięknie. Następnie wlewamy wywar i gotujemy ok. 30 minut na małym ogniu. Pod koniec gotowania dodajemy listki szałwii. Ciabattę kroimy w plastry. Opiekamy je w tosterze, na patelni lub w piekarniku na złoto. Na dnie każdego talerza układamy kawałek ciabatty, wlewamy zupę i skrapiamy oliwą.

Jakub Kuroń, Szef kuchni Biesiady z Kuroniem Catering oraz Fundacji Kuroniówka. Na co dzień zarządza restauracjami pracowniczymi, prowadzi szkolenia i pokazy kulinarne. Więcej przepisów znajdziecie na mojej stronie www.kuron.com.pl i na www.facebook.com/kuron.jakub

Więcej o: