Golonka w piwie

Idealnym dodatkiem do przyrządzenia golonki jest piwo. Zwłaszcza to o korzennym aromacie.

Składniki:

2-3 golonki wieprzowe 2-3 listki laurowe 5-6 ziaren pieprzu 9-10 ziaren ziela angielskiego sól duża porcja włoszczyzny (bez kapusty) 4-6 ziemniaków

Do natarcia golonek: 4 ząbki czosnku l/2 łyżeczki chilli 2 łyżeczki majeranku łyżeczka tymianku 3 łyżki oliwy sól

Na bejcę: 4-6 ząbków czosnku łyżeczka świeżo startego kłącza imbiru łyżka płynnego miodu łyżka octu winnego lub balsamicznego łyżka musztardy francuskiej (z całymi ziarnami gorczycy) łyżeczka kminku łyżka sosu sojowego szczypta zmielonych goździków 1-2 szklanki jasnego piwa pieprz sól

Krok 1 Mięso czyścimy, myjemy i osuszamy. Nacieramy solą i wkładamy do miski. Mieszamy majeranek, tymianek, chilli, drobno posiekany czosnek i oliwę. Mieszanką przypraw nacieramy mięso, przykrywamy i wstawiamy na noc do lodówki, aby skruszało i przeszło ich aromatem. Zamarynowane wyjmujemy z lodówki i wkładamy do dużego garnka. Zalewamy zimną wodą, wrzucamy listki laurowe, ziarna pieprzu i ziela angielskiego. Stawiamy garnek na dużym ogniu. Gdy woda zacznie wrzeć, usuwamy szumowiny, wsypujemy szczyptę soli. Zmniejszamy ogień i gotujemy pod przykryciem około godziny.

Krok 2 Oskrobujemy i myjemy marchewkę, pietruszkę, selera i pora. Do golonek dokładamy włoszczyznę i gotujemy kolejną godzinę od chwili, gdy woda ponownie zawrze. Mięso powinno się gotować około 2 godzin na niedużym ogniu. W tym czasie robimy bejcę. Przeciskamy czosnek, imbir obieramy i ścieramy na tarce o bardzo drobnych oczkach. Przekładamy do miseczki i, mieszając, dodajemy miód, ocet winny lub balsamiczny, musztardę, kminek i zmielone goździki. Rozprowadzamy piwem i doprawiamy solą oraz pieprzem. Obieramy ziemniaki i kroimy na ćwiartki.

Krok 3 Wyjmujemy golonki z wywaru, osączamy i przekładamy na półmisek. Gdy przestygną, nacinamy skórę nożem. Smarujemy bejcą i układamy w naczyniu do pieczenia. Na dnie naczynia rozkładamy także posmarowane bejcą ziemniaki. Polewamy połową pozostałej bejcy, wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 190°C i pieczemy co najmniej godzinę. Od czasu do czasu polewamy golonki i ziemniaki pozostałą bejcą. Upieczone golonki przekładamy na półmisek, obkładamy ziemniakami. Podajemy z chrzanem lub musztardą, ogórkami małosolnymi lub surówką z czerwonej kapusty.

Więcej o:
Copyright © Agora SA