Oto zwycięskie przepisy
Ewa Baka - Przepis na pieczone pierożki empanadas "Kuchnią meksykańską zainspirował mnie syn po swojej podróży po Stanach Zjednoczonych. Nie dość, że poznał tam piękną Meksykankę to rozsmakował się w kuchni meksykańskiej i te właśnie smaki oraz przepisy przywiózł do Polski."
Składniki na ciasto: 250g mąki 250 g twarogu zmielonego 250 g miękkiego masła 1 łyżeczka soli 1 łyżeczka słodkiej papryki
Wszystkie składniki zagnieść i wstawić do lodówki na ok. 1 godz. Gdyby ciasto za bardzo się lepiło, należy dodać trochę mąki.
Składniki na farsz: 1 cebula 2 papryki 250 g mięsa mielonego 1 pomidor 50g rodzynek 1 łyżeczka soli 1 łyżeczka ostrej papryki 1 łyżeczka słodkiej papryki
Cebulę, papryki i pomidor drobno pokroić. Na oleju podsmażyć mięso, cebulę i paprykę, dodać pomidor, rodzynki i przyprawy, smażyć do odparowania płynu i wystudzić. Ciasto rozwałkować, wykroić dość duże kółka ( śr. ok 5-6cm), nakładać nadzienie, składać na pół i dobrze sklejać. Brzegi można docisnąć widelcem. Posmarować żółtkiem, można posypać sezamem albo czarną solą i piec ok. 30 min w 180st.C. Podaję ciepłe z sosem tysiąca wysp.
Aleksandra Czarniecka - "Meksykanka" "Pierwszy raz miałam okazję spróbować meksykanki na randce u mojego chłopaka. I tu powiedzenie "przez żołądek do serca" w pełni się sprawdziło :)"
Składniki: mięso mielone 500 g 3 czerwone papryki puszka kukurydzy puszka czerwonej fasoli 3 szlanki soku pomidorowego przyprawa do potraw meksykańskich sos słodkie chili (mały słoiczek) sól i pieprz ryż
W dużym rondlu podsmażyć mięso. Dodać pokrojoną w kostkę paprykę, kukurydzę i fasolę. Zalać sokiem pomidorowym, dodać sporą łyżkę przyprawy meksykańskiej, sosu słodkie chilli, szczyptę pieprzu i soli. Gotujemy ok. 30 min. W międzyczasie gotujemy ryż. Podajemy w głębokich miseczkach polewając ryż meksykanką.
Anna Kurlanda - Przepis na pikantną wieprzowinę z chorizo "W tym roku podczas wakacji postanowiliśmy z mężem każdą środę poświęcić na ugotowanie obiadu "ekstra", żeby dopieścić podniebienia. Co drugi tydzień jedno z nas wybierało dowolny przepis (oczywiście kilka przepisów pochodziło z dodatku palce lizać!). Opisane danie to wybór mojego męża, który jest amatorem każdej pikantnej kuchni, ale meksykańskiej w szczególności. Muszę przyznać, że przez całe lato dokonywał lepszych wyborów kulinarnych. Przepis jest wieloskładnikowy i wymaga czasu, ale naprawdę warto! Danie to bardziej pasuje do długich zimowych wieczorów, ale i latem się sprawdziło. Miało kremową konsystencję, mięso rozpływało się w ustach, a seler naciowy nadawał chrupkości i świeżości."
Składniki: 6 dużych suszonych chili bez nasion, posiekanych 3 łyżki oleju roślinnego 1 kg wieprzowiny pokrojonej 1,5 średniej cebuli, posiekanej 1 pałeczka selera naciowego, drobno pokrojona 0,5 zielonej papryki, posiekanej 4 zgniecione ząbki czosnku 2 kostki rosołu wołowego 2 łyżeczki mielonego kminku 2 łyżeczki suszonego oregano 1 łyżeczka mielonej kolendry szczypta suszonej szałwii 0,5 łyżeczki cukru 25 dag kiełbasek chorizo 2 łyżki mąki kukurydzianej 1-2 łyżeczki soli
1. Do naczynia włóż papryczki chili, wlej 250 ml wody i zamieszaj, by mieć pewność, że wszystkie chili są zanurzone. Odstaw na 30 minut. 2. W międzyczasie rozgrzej 1 łyżkę oleju na patelni i podsmaż mięso, mieszając od czasu do czasu, aż delikatnie się zrumieni. Zdejmij mięso z patelni łyżka cedzakową, a pozostały po smażeniu tłuszcz wylej. Rozgrzej na patelni pozostałe dwie łyżki oleju i podsmażaj cebulę, seler, zielona paprykę i czosnek przez 5 minut. 3. Przełóż mięso i warzywa do dużego rondla i zalej wodą. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj. Rozpuść kostki rosołowe w 250 ml gorącej wody i wlej do rondla z mięsem. Dorzuć kminek, oregano, kolendrę, szałwię oraz cukier. 4. Chili i wodę, w której się moczyły miksuj w blenderze, aż uzyskasz gładkie puree, Odcedź, by pozbyć się nasionek i fragmentów skórki, a pastę dołóż do rondla. 5. Po pierwszej godzinie gotowania się potrawy dodaj chorizo, które wcześniej należy smażyć około 8 minut, aby wytopił się tłuszcz z kiełbasy. 6. Gotuj całość, aż mięso będzie miękkie, co najmniej 1,5 godziny, dolewając wody w miarę potrzeby. Kiedy będzie gotowe, rozprowadź mąkę kukurydzianą w 60 ml zimnej wody, dodaj do potrawy i wymieszaj. Na koniec dodaj sól i pieprz do smaku.
Anna Wacławek-Zaragoza - Przepis na meksykańską zupę z bobu "Moje ulubione meksykańskie danie, w którego wykonaniu mistrzynią jest moja meksykańska teściowa. Zakochałam się w tej zupie od pierwszej łyżki i twierdzę cały czas , że jest to najlepsze danie jakie kiedykolwiek w życiu jadłam."
Składniki: 500g bobu 500g pomidorów pół cebuli 2 ząbki czosnku 5 średniej wielkości oczyszczonych nopales ("liście" kaktusa opuncji) świeża kolendra - liście z około 5 łodyg 1,5 kostki rosołowej
1. Ugotować bób aż zmięknie, ostudzić, usunąć skórki. 2. Pokroić opuncję w małe prostokąty - i ugotować al dente z małą ilością soli . 3. Pokroić w kostkę pomidory. 4. Pokroić cebule w półksiężyce. 5. Umyć liście kolendry i drobno posiekać. 6. Pokroić drobno czosnek 7. Kiedy wszystko jest już pokrojone , odcedzić nopales 8. Zagotować około litr wody z kostką rosołową 9. Do innego garnka wlać trochę oleju i na rozgrzany wrzucić pokrojony czosnek i cebulę, delikatnie mieszać aż do zeszklenia, 10. Do cebuli i czosnku dodać pokrojone w kostkę pomidory i mieszać cały czas 5-8 minut, 11.Po tym czasie dodać wcześniej zagotowaną wodę z kostką rosołową i poczekać aż wszystko razem się zagotuje. 12. Dodać bób i nopales, gotować przez około 3 minuty cały czas mieszając 13.Dodac kolendrę i gotować 1 minutę. Doprawić solą i dodać wody według uznania jeśli zupa jest za gęsta.
Joanna Wiatr - Przepis na wegetariańskie burrito "Moim ulubionym meksykańskim daniem jest burrito. Odkąd przestałam jeść mięso, przygotowuję swoją własną wegetariańską wersję tego pysznego i pożywnego dania. A pierwszy raz z burrito (i dzięki temu z kuchnią meksykańską w ogóle) zetknęłam się w domu mojego chłopaka, który jako wielbiciel kuchni meksykańskiej przygotowuje je bardzo często. Wtedy była to klasyczna wersja z mielonym mięsem, bardzo dobra, chociaż piekielnie ostra. Teraz, kiedy razem gotujemy, przygotowujemy jedną z opisanych niżej wersji wege. I naprawdę, palce lizać"
Składniki na pastę brązowa soczewica czosnek sól, pieprz olej chili cayenne kmin rzymski woda
Składniki na farsz: papryka (żółta, czerwona) pomidory (świeże lub z puszki) cebula fasola czerwona w puszce żółty ser (tylko do wersji II) tortille
Soczewicę gotujemy w osolonej wodzie. Kiedy zmięknie odcedzamy, studzimy i miksujemy z przyprawami do smaku. Dodajemy olej (tyle, ile uważamy za stosowne, ja dolewam na oko, około 5 łyżek pewnie) i mieszamy, a jeśli masa wciąż jest zbyt sucha, co jest bardzo prawdopodobne w przypadku brązowej soczewicy, dodajemy trochę wody. Teraz mamy dwie wersje - z warzywami na surowo lub na ciepło: Wersja I: Warzywa kroimy, odsączamy fasolę. Tortille podgrzewamy na suchej patelni. Na ciepłe placki wykładamy najpierw masę soczewicową, na to wysypujemy warzywa (do tej wersji polecam świeże pomidory). Zawijamy placki (najpierw spód, a potem boki, chociaż to pewnie oczywiste i gotowe. Wersja II: Pastę z soczewicy smażymy z pokrojonymi warzywami. Doprawiamy jeszcze trochę oregano, kuminem i chilli, zależnie od tego jak ostre lubimy. Potem dodajemy pomidory z puszki, redukujemy. Przed samym końcem gotowania dodajemy ser. Potrawa jest gotowa kiedy tylko się rozpuści. Na podgrzane placki wykładamy w ten sposób przygotowaną masę i zawijamy.