Pieczeń rzymska

Dobrze smakuje i na zimno, i na ciepło. Można ją podać z ziemniakami i surówką na obiad albo pokrojoną w cienkie plastry na kanapkach.

800 g wieprzowiny (karkówki lub łopatki) bez kości 400 g wołowiny bez kości (najlepiej z łopatki) 5 jajek duża cebula 100 g tartej bułki lub sucha kajzerka łyżka posiekanego koperku lub natki pietruszki sól pieprz 2 łyżki kremówki ewentualnie: suszony majeranek lub tymianek łyżka sklarowanego masła lub oleju

Krok 1 Mięso myjemy pod bieżącą wodą. Układamy na desce, kroimy na nieduże kawałki i wrzucamy do miski. Obieramy cebulę, kroimy ją w kostkę i dorzucamy do mięsa. Mielemy porcjami w maszynce do mielenia mięsa (elektrycznej lub ręcznej). Myjemy jajka. Jedno z nich odkładamy, a resztę przekłuwamy szpilką na szerszym końcu, wkładamy do garnka z wodą i gotujemy 6 minut, studzimy i obieramy.

Krok 2 Odłożone surowe jajko wbijamy do zmielonego mięsa i cebuli, wsypujemy 4 łyżki bułki tartej i koperek, mieszamy, doprawiamy pieprzem, solą i niewielką ilością suszonych ziół. Wyrabiamy masę. Jeśli jest zbyt ścisła, dolewamy odrobinę wody.

Krok 3 Pół masy rozkładamy na przykrytej pergaminem, posmarowanym masłem lub olejem, desce. Formujemy prostopadłościan o bokach trochę krótszych niż wymiary dna brytfanny. Na środku układamy ugotowane jajka jedno za drugim. Przykrywamy równomiernie rozłożoną warstwą pozostałego mięsa. Zlepiamy brzegi klopsa, lekko nim poruszamy, formując wałek. Owijamy wolnymi bokami papieru i ostrożnie przekładamy do keksówki. Wstawiamy do gorącego (180°C) piekarnika i pieczemy 40-45 minut. Następnie wysuwamy na chwilę formę, rozchylamy pergamin, rozsmarowujemy na klopsie (pędzelkiem lub wypukłą stroną łyżki) śmietanę i pieczemy odkryty jeszcze przez 15-20 minut, by się zrumienił.

Pieczeń rzymską można również przygotować, tak jak na zdjęciu, w cieście francuskim.

źródło: Okazje.info

Więcej o: