Trzy lata temu, kiedy byłam w ciąży z Julką, postanowiliśmy z Wojtusiem wspólnie upiec pierniczki na choinkę. Wyszły fantastyczne, ale - o zgrozo! - zapomnieliśmy przed upieczeniem zrobić w pierniczkach dziurki do przeciągnięcia wstążeczki. Niestety, wszelkie próby i metody robienia dziurek w gotowych pierniczkach kończyły się zniszczeniem ciastka. Piernicz-ki zamiast na choince, skończyły w naszych brzuchach. Za to samo ich przygotowanie, lukrowanie i ozdabianie okazało się świetną zabawą. Od tamtej pory co roku wspólnie pieczemy te świąteczne przysmaki. I oczywiście pamiętamy o dziurkach - najlepiej robić je rurką do picia. Przygotowanie pierniczków jest czasochłonne, musimy przeznaczyć na to kilka godzin. Gdy zabieramy się do dekorowania, rozkładam na stole papierowy obrus, a dzieci ubieram w fartuszki. Muszę jeszcze pilnować lukrów, bo Wojtuś i Jula są w stanie jeść je łyżeczką, mimo potwornej słodyczy...Jeżeli nie macie czasu, proponuję sprawdzony przepis na babeczki - przygotowuje się je błyskawicznie. Gotowe świątecznie ozdabiamy i zabieramy ze sobą, kiedy idziemy w gości.Gdzie kupić kolorowe posypki, płatki czekoladowe i cukrowe groszki? Coraz częściej w zwykłym sklepie na półce przy proszku do pieczenia albo przy urodzinowych świeczkach. Ja zaglądam do skle-pów z zaopatrzeniem dla cukierni, tam wybór jest naprawdę ogromny! Najbardziej lubimy malutkie srebrne groszki, które wywołują konsternację wśród znajomych czy aby na pewno można je zjeść?
from
on
.
Składniki:
125 g miękkiego masła
1/2 szkl. brązowego cukru
1/2 szkl. płynnego miodu
2 i 1/2 szkl. mąki pszennej
1 łyżeczka mielonego imbiru
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka sody oczyszczonej
Sposób przygotowania:
Masło z cukrem utrzyj mikserem na puszysty krem. Dodaj pozostałe składniki i zagnieć ciasto. Jeśli jest bardzo klejące, dosyp więcej mąki. Gotowe ciasto zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na 30 minut. Ciasto cienko rozwałkuj na stolnicy (2-3 mm), w razie potrzeby podsypując mąką. Foremkami wytnij pierniczki. Jeżeli mają zawisnąć na choince, pamiętaj o zrobieniu dziurki. Pierniczki ułóż na blachach wyłożonych papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do temp. 180 st. C. Piecz 8-10 minut, aż będą złocistobrązowe. Po wyjęciu z pieca pierniczki są miękkie - twardnieją w miarę stygnięcia. Wystudzone pierniczki możecie lukrować i ozdabiać.
Przechowuj w zamkniętej puszce, te przeznaczone do zjedzenia polukruj przed podaniem - wtedy będą chrupiące.
Składniki:
185 g miękkiego masła
2/3 szklanki cukru
3 łyżki miodu
2 jajka
1 i 1/2 szklanki mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
masło do wysmarowania formy
Sposób przygotowania:
Masło, cukier i miód ubij mikserem na puszysty krem. Dodaj stopniowo po jednym jajku, dokładnie ubijając. Wymieszaj mąkę i proszek do pieczenia, dodaj do masy i dokładnie połącz wszystkie składniki. Ciasto nakładaj łyżką do lekko natłuszczonej formy muffinkowej z 12 wgłębieniami (możesz dodatkowo użyć papierowych foremek - babeczki będą łatwiejsze do wyjęcia i każda będzie opakowana). Wstaw do piekarnika nagrzanego do temp. 160 st. C, piecz 15-20 minut. W trakcie pieczenia możesz sprawdzić patyczkiem, czy są gotowe - jeśli po wyjęciu jest suchy, wyjmij babeczki z piekarnika. Udekoruj po ostudzeniu.
Składniki:
1 i 1/2 szklanki cukru pudru
2 łyżki wody lub soku z cytryny
różnokolorowe barwniki spożywcze
Sposób przygotowania:
Wymieszaj cukier puder z wodą lub sokiem z cytryny. Przełóż lukier do małych miseczek i do każdej dodaj po kilka kropli barwnika spożywczego. Najłatwiej kupić czerwony, niebieski i zielony. Natężenie koloru może się różnić, więc najlepiej zacząć od jednej kropli i powoli dodawać do uzyskania odpowiedniego nasycenia. Kolorowym lukrem dekoruj wystudzone pierniczki lub babeczki.