Kiedyś gotowałam szparagi i podawałam najczęściej z sosem holenderskim, jajkiem w koszulce, lub po prostu polane masłem. Ale od kiedy wypróbowałam przepis Agnieszki Kręglickiej na szparagi orientalne, praktycznie nie przyrządzam ich inaczej. Są przepyszne! Wprawdzie Wojtuś odmówił nawet spróbowania, ale Julka - daję słowo! - zjadła ich wprost nieprzyzwoitą ilość. I wcale nie przeszkadzała jej nutka chilli, z której ja usunęłam pestki, ale jeśli ktoś chce pikantniej, może pestki zostawić. Wojtuś szparagi jada tylko w postaci zupy kremu, którą przebiegle nazywam zupą z zielonej dyni, bo (jak już może pamiętacie) dynie Wojtuś uwielbia nade wszystko. Zastanawiałam się, czy dzieciom będzie smakować pesto z rukoli, bo dla mnie nie ma nic lepszego do makaronu. I nie wiem, czy to czar spaghetti, czy tak jak ja kocham pesto, dzieci pokochały je też. Z talerzy zniknęło wszystko do ostatniej nitki! Oczywiście, pesto można zrobić też klasycznie z bazylii lub pół na pół z rukolą. Jeśli zaś chodzi o sos czekoladowo-miętowy, to powiem tylko, że ja nie mogłam się od niego oderwać! Jedliśmy go z lodami miętowymi, a następnego dnia z czekoladowymi. Wam pozostawiam ocenę, z którymi jest najpyszniej, ponieważ ja, niestety, nie jestem w stanie wybrać jednej wersji
2 pęczki zielonych szparagów
2 szalotki lub cebulki dymki
2 cm korzenia imbiru
2 ząbki czosnku
1 papryczka chili (opcjonalnie)
sól
olej do smażenia
sos:
4 łyżki sosu ostrygowego
1 łyżka oleju sezamowego
4 łyżki wody
prażony sezam do posypania
Przygotuj szparagi: warzywa umyj i odłam zdrewniałe końce. Łodygi pokrój ukośnie na 3-4 cm kawałki. Szalotkę i imbir drobniutko posiekaj, czosnek pokrój na plasterki. Z papryczki chili usuń pestki i posiekaj. Na dużej patelni albo w woku rozgrzej olej i wrzuć czosnek, szalotkę i chilli. Smaż, ciągle mieszając, przez około pół minuty. Następnie wrzuć na patelnię szparagi i smaż, często mieszając. Posól do smaku.
Przygotuj sos: składniki wymieszaj i kiedy szparagi lekko zmiękną, wlej sos na patelnię. Zagotuj i odparuj sos, aby zgęstniał i oblepił szparagi - powinny być miękkie, ale też jeszcze chrupiące.
Przed podaniem posyp uprażonym sezamem.
1 duży pęczek rukoli
2 ząbki czosnku
garść uprażonych na suchej patelni orzeszków pinii
1/3 szklanki oliwy
50 g tartego parmezanu
sól
Wszystkie składniki zmiksuj w blenderze. Podawaj z makaronem ugotowanym al dente. Pesto możesz przechowywać do 3 dni w lodówce. W miarę upływu czasu będzie ciemniało. Pesto jest też doskonałym dodatkiem do kanapek i sałatek, świetnie pasuje do białego sera.
6 dużych gałązek mięty (około szklanki, po oberwaniu listków i posiekaniu łodyżek)
1 szklanka wody
1 szklanka cukru
3/4 szklanki kakao
4 łyżki masła
Cukier wsyp do rondelka o grubym dnie, dodaj szklankę wody i zagotuj. Do wrzącego syropu wrzuć miętę i odstaw na godzinę. Syrop przelej przez sitko, aby usunąć listki i ponownie wlej do rondelka. Dodaj kakao i cały czas mieszając trzepaczką, zagotuj. Dodaj masło i mieszaj, aż sos będzie aksamitny.
Tak przygotowany sos doskonale smakuje z lodami. Można go przechowywać do tygodnia w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniczku.