Nareszcie są! Truskawki! Już można ich mieć całą kobiałkę i w końcu cieszyć się nie tylko ich urodą, ale przede wszystkim fantastycznym zapachem i smakiem. My - po pierwsze - robimy z nich koktajl. I to w hurtowych ilościach, bo zdarza się, że Wojtuś wypija aż cztery (!) szklanki za jednym zamachem. Najbardziej lubimy taki z mnóstwa owoców, maślanki i niewielkiej ilości cukru do smaku. Po drugie gotujemy kompot truskawkowo-jabłkowy, który doskonale gasi pragnienie w bardzo ciepłe czerwcowe dni. A po trzecie - oczywiście klasyka, czyli truskawki z bitą śmietaną! Ja swoją porcję lekko rozgniatam lub kroję na plasterki i skrapiam niewielką ilością likieru pomarańczowego.
Sezon truskawkowy to też czas na przetwory (dziś podaję przepis na dżem). Miło będzie przypomnieć sobie tą truskawkową słodycz jesienią albo zimą.
Placek z truskawkami i rabarbarem (patrz przepis poniżej) to kolejny z moich ulubionych i sprawdzonych przepisów, przywieziony z Opola od mamy mojej przyjaciółki Agnieszki. Wprawdzie pierwszy raz jadłam go z czerwonymi porzeczkami (gorąco polecam!), ale z truskawkami i rabarbarem też jest fantastyczny. W zasadzie piekę go w różnych wersjach owocowych przez całe lato - ważne, żeby owoców było dużo i przynajmniej część była kwaskowata (np. śliwki, porzeczki, rabarbar itp.).
Truskawki smakują też z kruszonką (podałam na nią przepis pisząc o jabłkach, znajdziecie go na www.palcelizac.gazeta.pl), a kolejny niezwykle udany duet to truskawki z lodami waniliowymi. A truskawkowa panna cotta? W mojej wersji dzięki użyciu maślanki jest trochę lżejszą wersją swojej śmietankowej kuzynki. Dodatek truskawek w syropie pomarańczowym uczyni z niej gwiazdę niejednego letniego popołudnia. Jutro znowu chyba pojadę po kolejną kobiałkę...
1,5 kg truskawek
4 szklanki cukru (mniej, jeśli truskawki są bardzo słodkie)
1/3 szklanki soku z cytryny
Truskawki odszypułkuj, umyj i osusz. Wsyp wszystkie do dużego garnka i rozgnieć tłuczkiem do ziemniaków. Zagotuj, a następnie podgrzewaj na małym ogniu przez 10 minut. Dodaj cukier i sok z cytryny. Podgrzewaj stale mieszając, aż cukier całkowicie się rozpuści - przez około 2 minuty. Zagotuj ponownie i często mieszając duś przez 20-30 minut, zbierając pianę, aż dżem zgęstnieje. Gorącym dżemem napełnij czyste słoiki (ja myję je w zmywarce na najwyższej temperaturze). Zakręć i wystudź. Przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.
1/2 kg truskawek
1 i 3/4 szklanki maślanki
6 łyżek cukru
3 łyżeczki żelatyny
1/4 szklanki mleka
1/4 szklanki śmietanki 30-proc.
250 g truskawek
1/2 szklanki soku wyciśniętego z pomarańczy
2 łyżki cukru
1/2 kg truskawek odszypułkuj i umyj. Do dużej miski lub do dzbanka od blendera wsyp truskawki, dodaj maślankę i cukier i zmiksuj na gładką masę. Przetrzyj masę przez bardzo gęste sito, aby usunąć pestki.
Żelatynę wsyp do zimnego mleka, a kiedy napęcznieje, dodaj do podgrzanej w małym rondelku śmietanki. Mieszaj, aż żelatyna całkowicie się rozpuści. Rozpuszczoną żelatynę dodaj do purée truskawkowego i dokładnie wymieszaj.
Masą napełnij 6 metalowych albo ceramicznych foremek i wstaw do lodówki na co najmniej 8 godzin.
Przed podaniem deseru przygotuj sos: pozostałe truskawki odszypułkuj, umyj i pokrój w grubą kostkę. W rondelku zagotuj sok pomarańczowy z cukrem, zmniejsz gaz i gotuj na małym ogniu, aż syrop zgęstnieje.
Przed podaniem wyjmij deser z foremek, zanurzając je na kilka sekund w gorącej wodzie. Następnie przykryj talerzykiem i odwróć. Do ciepłego syropu dodaj pokrojone truskawki i podawaj razem z panną cottą.
4 jajka
1 szklanka cukru
1 kostka miękkiego masła
1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka mąki ziemniaczanej
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki śmietany 22-proc.
1 kg truskawek
1/2 kg rabarbaru
cukier puder
Miękkie masło utrzyj z cukrem na puszystą masę, dodawaj kolejno po jednym żółtku, następnie mąkę z proszkiem do pieczenia i śmietanę. Ubij pianę z białek, dodaj do masy i delikatnie wymieszaj. Dużą prostokątną blaszkę wysmaruj masłem i wysyp bułką tartą. W blaszce rozłóż ciasto, a na nim ułóż pokrojone na połówki truskawki i rabarbar pokrojony na cienkie plasterki.
Ciasto wstaw do piekarnika rozgrzanego do 170 st. C i piecz około 50 minut - sprawdź patyczkiem, czy jest suche w środku, z wierzchu powinno być złocistobrązowe.
Wystudź i posyp cukrem pudrem.
źródło: Okazje.info