Ubieramy choinkę

Kiedy dzieci ozdabiały choinkę, przygotowałam czekoladowe wafle gwiazdki. Z resztek kurczaka, które zostaną po świątecznym obiedzie, przygotuję krokieciki. A grzanki z patelni Julka z Wojtusiem zjedzą na kolację sylwestrową

Mniej więcej w połowie grudnia w naszym domu zaczyna się rozmowa o choince. Jaka powinna być, czy duża, czy mała, w doniczce, na stojaku, a może sztuczna? Na tę ostatnią nigdy się nie zdecydowaliśmy, chociaż w latach młodzieńczej fantazji zamiast drzewka ubierałam wiklinowy chochoł, a kiedyś, zaraz po przeprowadzce do nowego mieszkania, choinkę udawał kij od szczotki

W tym roku całą rodziną na święta wyjeżdżamy w góry, więc wielka choinka faktycznie nie miałaby sensu. Ale przecież jakaś musi być! Po długiej debacie zdecydowaliśmy się na drzewko w doniczce. Nie obyło się bez przygód, typu - o mamo! Ta bombka jednak nie była plastikowa! Oraz wzajemnego wyrywania sobie łańcuchów, ale ostatecznie jest już gotowa.

O świętach dużo pisałam (przepisy znajdziecie na www.palcelizac.gazeta.pl/swieta), ale zupełnie zapomniałam o szybkich w przygotowaniu świątecznych waflach - wystarczy przygotować je dzień wcześniej. Resztki świątecznego kurczaka sprawdzają się świetnie jako składnik krokiecików. A chrupiące, ciepłe grzanki to przebój kolacji sylwestrowej. Lub pierwszego śniadania zaraz po.

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

Wafle czekoladowe

masa:

 

1 i 1/4 kostki (250 g) masła

 

1/2 szklanki (110 g) cukru pudru (jeśli wolisz słodszą, możesz dać 3/4 szklanki)

 

3 czubate łyżki kakao

 

2 jajka

polewa:

 

1 tabliczka (100 g) gorzkiej czekolady

 

25 g masła

1 opakowanie wafli tortowych

 

1/2 szklanki wiórków kokosowych

Przygotuj masę: w szerokim teflonowym rondlu podgrzej wszystkie składniki razem. Mieszaj cały czas trzepaczką, aż masa będzie jednolita. Zdejmij z ognia i ostudź.

Przygotuj wafle: przestudzoną masą przełóż wafle, zawiń je w papier i obciąż. Odstaw najlepiej na całą noc.

Przygotuj polewę: połamaną czekoladę rozpuść na małym ogniu razem z masłem, lekko przestudź i posmaruj wierzch wafla, a następnie udekoruj wiórkami kokosowymi.

Serowa grzanka z patelni

4 duże kromki wiejskiego chleba na zakwasie

 

4 plastry szynki dojrzewającej (typu prosciutto crudo lub innej)

 

8 dużych listków bazylii

 

8 plastrów sera mozzarella

 

1 duży dojrzały pomidor

 

masło

Posmaruj masłem 2 plastry chleba, a następnie połóż je na desce kuchennej posmarowaną stroną do dołu. Na każdej kromce połóż po 2 plasterki szynki, 4 liście bazylii i 4 plasterki mozzarelli, a następnie przykryj pozostałymi dwoma plastrami chleba i posmaruj je z wierzchu masłem.

Delikatnie rozgrzej teflonową patelnię i połóż na niej przygotowane kromki. Smaż na małym ogniu, aż kromki będą rumiane. Następnie przełóż je na drugą stronę, a patelnię przykryj pokrywką i zmniejsz ogień. Po kilku minutach grzanki będą gotowe.

Ostrożnie zdejmij je z patelni, podnieś górną kromkę chleba i do środka włóż po 2 plasterki pomidora. Grzanki przekrój na pół i podawaj.

Krokieciki z kurczaka

50 g masła

 

4 łyżki mąki pszennej

 

200 ml mleka

 

120 g ugotowanego kurczaka

 

50 g szynki

 

1 pęczek kolendry

 

szczypta gałki muszkatołowej

 

sól

 

pieprz

 

1 jajko

 

bułka tarta

 

olej do głębokiego smażenia

Zmiel lub rozdrobnij w malakserze ugotowanego kurczaka, szynkę pokrój w kostkę.

Przygotuj beszamel: w rondelku rozpuść masło, dodaj mąkę i mieszaj, aż powstanie gęsta pasta. Zdejmij z ognia i stopniowo dodawaj mleko, cały czas energicznie mieszając trzepaczką, aby nie powstały grudki. Ponownie postaw na ogniu i podgrzewaj, aż masa zgęstnieje i się zagotuje.

Zestaw rondel z ognia, dodaj mielone mięso z kurczaka i dokładnie wymieszaj. Dodaj posiekaną szynkę, posiekaną natkę kolendry i gałkę muszkatołową. Dopraw solą, pieprzem i dokładnie wymieszaj.

Masę przełóż na talerz, lekko spłaszcz, przykryj folią i wstaw do lodówki na 2-3 godziny lub na noc.

Po tym czasie w głębokim talerzu roztrzep jajko, do drugiego wsyp bułkę tartą. Zwilżonymi dłońmi ze schłodzonej masy formuj niewielkie krokieciki, obtaczaj w jajku i w bułce tartej, przełóż na talerz i ponownie schłódź w lodówce około 1 godziny.

W dużym garnku rozgrzej olej, wkładaj partiami krokieciki i smaż na złocisty kolor. Przełóż na talerz wyłożony ręcznikami papierowymi i podawaj.

Tekst, przepisy, wykonanie potraw i stylizacja Zuzanna Wiciejowska, zdjęcia Arkadiusz Ścichocki

Więcej o:
Copyright © Agora SA