Mazurki trzy

Podstawa to spód z ciasta, najczęściej kruchego. Potem spoiwo - najczęściej powidła, dżem lub konfitura. A na koniec - ulubione składniki: bakalie, czekolada, owoce czy lukier. Jakie są wasze ulubione mazurki?

Pamiętam, że w moim rodzinnym domu Wielkanoc pachniała ciastem drożdżowym i mazurkiem. Mama korzystała z książki "W staropolskiej kuchni", gdzie pięknie opisywano święta na polskich dworach. Wtedy na jedno ciasto zużywano nawet 50 żółtek i 5 szklanek masła! Czytałyśmy to wspólnie ze smakiem, a potem razem piekłyśmy mazurek staropolski zwany królewskim. W czasach kiedy jeszcze nie można było kupić migdałów w płatkach, pieczenie tego ciasta było pracochłonne, bo migdały trzeba było najpierw sparzyć, potem obrać ze skórki i dopiero posiekać. Teraz takie płatki można kupić w sklepie. Delikatne, kruche ciasto migdałowe wystarczy ozdobić owocami z konfitury i polać lekkim lukrem cytrynowym. U nas zawsze kładziemy wiśnie, ale sprawdzą się też małe truskawki - mazurek będzie słodszy.

Mazurek kajmakowy to już bardziej współczesna propozycja. Jest obłędnie słodki, ale przecież o to chodzi, jeśli mowa o kajmaku. Trzeci mazurek to dzieło Julki i Wojtusia. Po upieczeniu spodu dalej ozdabiały go same, dobierając swoje ulubione bakalie i dżem (użyliśmy dżemu pomarańczowego).

Mazurek królewski

350 g miękkiego masła

 

120 g cukru pudru

 

120 g migdałów w płatkach

 

skórka otarta z 1 cytryny

 

370 g mąki pszennej

 

4 ugotowane żółtka

 

1 surowe żółtko

 

szczypta soli

 

do przybrania: wiśnie z konfitury

 

lukier:

 

cukier puder

 

sok z 1/2 cytryny

Masło utrzyj, tak aby miało kremową konsystencję, dodaj cukier puder, płatki migdałowe, skórkę otartą z cytryny, mąkę, przetarte przez sitko ugotowane żółtka, surowe żółtko i szczyptę soli. Szybko zagnieć ciasto, uformuj kulę, zawiń w folię i włóż do lodówki na godzinę. Po tym czasie 2/3 schłodzonego ciasta rozwałkuj na wielkość blaszki do pieczenia. Zamiast wałkować ciasto, możesz pokroić je na plastry o grubości około 0,5 cm i tymi plastrami wylepić dno blaszki. Resztę ciasta rozwałkuj, pokrój w plasterki, a potem każdy plasterek w paski. Z tych pasków ułóż na mazurku kratkę. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 170 st. C i piecz 35-40 minut - sprawdzaj, czy za mocno się nie rumieni - powinien być jasnozłoty. Kiedy mazurek ostygnie, w każdą kratkę włóż dobrze odsączone wiśnie z konfitury i polej lukrem utartym z cukru pudru i soku z cytryny.

Mazurek pomarańczowo-bakaliowy

kruchy spód:

 

1/2 szklanki cukru

 

1 i 1/4 szklanki mąki pszennej

 

120 g miękkiego masła

 

1 łyżka mleka

 

1 mały słoiczek dżemu pomarańczowego

 

50 g płatków migdałowych

 

50 g suszonych moreli pokrojonych w plasterki

 

50 g rodzynek

 

50 g suszonej żurawiny

 

50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej

 

lub dowolny, ulubiony miks bakalii

 

polewa:

 

100 g białej czekolady

Przygotuj spód: wszystkie składniki wymieszaj, szybko zagnieć ciasto i wyłóż nim spód prostokątnej blaszki o wymiarach 20x30 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piecz na złoty kolor około 25 minut. Przestudzone ciasto posmaruj dżemem pomarańczowym i posyp bakaliami. Białą czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej i polej nią mazurka.

Mazurek kajmakowy

kruchy spód:

 

1 szklanka mąki

 

1/2 szklanki wiórków kokosowych

 

1/2 szklanki brązowego cukru

 

125 g masła

 

masa kajmakowa:

 

1/3 szklanki złotego syropu lub sztucznego miodu

 

125 g masła

 

800 g mleka skondensowanego słodzonego

 

polewa:

 

200 g gorzkiej czekolady

 

3 łyżeczki oleju

 

plasterki suszonych moreli do przystrojenia

Przygotuj spód: Masło rozpuść w małym rondelku. Do dużej miski wsyp mąkę, wiórki kokosowe, cukier, wlej roztopione masło i wszystko wymieszaj. Masą wylep dno kwadratowej lub prostokątnej (20x30 cm) foremki wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C. Piecz 15-18 minut, aż ciasto będzie złociste. W czasie kiedy spód się piecze, przygotuj masę kajmakową.

Przygotuj masę kajmakową: mleko skondensowane, syrop i masło włóż do rondelka z grubym dnem i podgrzewaj na niewielkim ogniu około 10 minut, aż zacznie gęstnieć. Następnie przelej masę na podpieczony spód i piecz kolejne 20 minut, aż kajmak będzie złocisty. Wystudź i wstaw do lodówki na 2 godziny.

Przygotuj polewę: czekoladę połam na kawałki, przełóż do metalowej miski, dodaj olej i rozpuść w kąpieli wodnej. Lekko przestudź, a następnie posmaruj nią schłodzone ciasto. Kiedy polewa zastygnie, ozdabiaj ją plasterkami moreli.

Przepisy, tekst i stylizacja Zuzanna Wiciejowska, zdjęcia Arkadiusz Ścichocki

Więcej o:
Copyright © Agora SA