Obiad po trochu

To ładnie pachnie, to ładnie wygląda, a tamto na pewno ciekawie smakuje. Kilkudaniowy obiad to przyjemność dla podniebienia, ale z drugiej strony ciężar dla żołądka. Jest na to tylko jedna rada - spróbować wszystkiego, ale po trochu.
SOCZYSTE SCHABOWE Z SZAŁWIOWĄ NUTĄ SOCZYSTE SCHABOWE Z SZAŁWIOWĄ NUTĄ Fot. Artur Rogalski

Kotlety schabowe w szałwii

4 kotlety ze schabu
4 suszone morele
4 plastry dojrzewającej szynki wędzonej
ząbek czosnku
50 g masła
garść świeżych listków szałwii
5 łyżek oleju
2-3 łyżki mąki
pieprz
sól

Plastry schabu kolejno kładziemy na desce i ostrym nożem robimy w każdym niezbyt szerokie poziome nacięcie (kieszeń). Morele, szynkę i obrany ząbek czosnku drobno siekamy z masłem. Szałwię myjemy, 8 dużych listków odkładamy, a pozostałe miksujemy z posiekanymi składnikami. Powstałą pastę dzielimy na 4 porcje i wkładamy do kieszeni zrobionych w kotletach. Spinamy otwory wykałaczkami. Odłożone duże liście kropimy oliwą, oprószamy (z jednej strony) mąką, po czym przylepiamy po jednym (stroną bez mąki) i dociskamy najpierw do jednej, a potem do drugiej strony każdego kotleta.

Przekładamy kotlety na talerz, przykrywamy i odstawiamy. Po 15 min smażymy je na oleju z obu stron na rumiano.

 Fot. Bogdan Bia3y

Minestrone na zielono

kalarepka
pietruszka (korzeń)
2 ziemniaki
kawałek selera
kawałek pora
czerwona cebula
2-3 łyżki oliwy
1.5 l wody
ziele angielskie
pieprz
200 g zielonego groszku
sól
2 gałązki tymianku
2 gałązki majeranku

Kalarepkę, pietruszkę, ziemniaki i selera obieramy i kroimy w kostkę. Dodajemy pokrojonego w krążki pora. Cebulę siekamy w drobne piórka. Wszystkie warzywa wrzucamy do wysokiego garnka na rozgrzaną oliwę. Podsmażamy je lekko, uważając, aby się nie zarumieniły. Zalewamy je wodą i dodajemy ziele angielskie oraz pieprz. Gotujemy przez 20 minut. Następnie dodajemy zielony groszek i posiekane zioła. Doprawiamy. Gotujemy przez kolejne 5 minut.

Tofu orientalne
Tofu orientalne FOT. BBS

Tofu orientalne

łyżka oleju sezamowego
2 ząbki czosnku
cebula
kawałeczek startego kłącza imbiru
2 opakowania mrożonej chińskiej mieszanki warzywnej
kilka kolb miniaturowej kukurydzy z puszki
200 g twardego sera tofu
łyżeczka sosu chilli
2 łyżki sosu sojowego
garść orzechów nerkowca
duża garść kiełków soi
sól

W woku lub dużym płaskim rondlu rozgrzewamy olej. Dodajemy przeciśnięty przez praskę lub drobniutko posiekany czosnek oraz cebulę i starty na tarce o drobnych oczkach imbir. Smażymy na średnim ogniu około 3 minuty. Gdy cebula ładnie się zeszkli, wsypujemy mrożonkę i razem smażymy, mieszając, 10 minut. Potem dokładamy kukurydzę, pokrojony (najpierw w plastry, a potem w kostkę) serek tofu i, mieszając, smażymy jeszcze 5 minut. Następnie doprawiamy wszystko do smaku sosami chilli i sojowym, bardzo starannie mieszamy.

Zdejmujemy wok lub rondel z ognia, wsypujemy przelane wrzątkiem kiełki soi i orzechy, dokładnie mieszamy z pozostałymi składnikami dania. I jeśli trzeba, jeszcze dosalamy.

Letnia sałatka

2 jajka
sałata rzymska
5 pomidorków koktajlowych
1/2 szklanki orzechów włoskich
4 łyżki oliwy
1/2 łyżeczki musztardy
1 łyżka octu jabłkowego
sól
pieprz
garść kiełków fasoli
pół słoika zielonych oliwek
natka pietruszki do dekoracji

Jajka gotujemy na twardo w osolonej wodzie. Po ugotowaniu kroimy na 8 części. Sałatę myjemy i osuszamy. Pomidorki kroimy w ćwiartki, orzechy grubo siekamy. Oliwę roztrzepujemy dokładnie z musztardą i octem jabłkowym, doprawiamy solą i pieprzem. Wszystkie składniki mieszamy i polewamy sosem. Posypujemy orzechami i kiełkami fasoli. Na wierzchu rozkładamy cząstki jajka, oliwki i dekorujemy listkami natki pietruszki.

Ciasto porzeczkowe

90 g cukru
1 jajko
40 ml oleju
50 ml mleka (o temperaturze pokojowej)
140 g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
350 g czerwonej porzeczki

W misce miksujemy cukier z jajkiem, aż do uzyskania gładkiej i jasnej masy. Dodajemy olej, mleko, proszek do pieczenia i mąkę. Miksujemy po raz kolejny. Masę przelewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Porzeczki wysypujemy równomiernie na ciasto. Pieczemy je 40 minut w temperaturze 180 stopni. Jeżeli po tym czasie ciasto będzie zbyt mokre, pieczemy przez kolejne 10 minut. Podajemy wystudzone i pokrojone w kwadraty.

Rada: Jeśli ciasto porzeczkowe wyjdzie za kwaśne, można oprószyć je z wierzchu cukrem pudrem.

Kacper Woźniak Kacper Woźniak fot. Klub 6 win

Wino do obiadu - poleca Kacper Woźniak

Dobierając wino do kotletów schabowych z nutą szałwii, poleciłbym trunki ze środkowej części Hiszpanii.
Ktimat kontynentalny, który panuje w tym rejonie charakteryzujący się upalnym latem i stosunkowo srogą zimą. Amplituda temperatury pomiędzy dniem i nocą jest również wysoka, co pozwala, głównie w czasie letnich upałów, odpoczywać winoroślom w nocy. Kastylia i León, bo o niej mowa, jest zróżnicowana winiarsko. Do najciekawszych i najbardziej interesujących win z tego regionu zaliczyć można te z apelacji Rueda, Cigales i Bierzo. Rueda jest jednym z niewielu w Hiszpanii przedstawicieli jakościowych win białych. Wina powstają tu głównie na bazie szczepu verdejo, który daje trunki aromatyczne, o dość mocnej strukturze. W tym rejonie spotkać możemy również sauvignon blanc, które dzięki intensywnemu nasłonecznieniu szybciej dojrzewa i gubi charakterystyczne zielone aromaty. Wspomniane białe wina - dzięki ich charakterowi, wysokiej kwasowości - możemy śmiało podawać z soczystymi schabowymi z szałwią, szczególnie w czasie upałów.

Kacper Woźniak - sommelier, na co dzień pracuje przy projekcie klubu 6win. Wiedzę z zakresu wina zdobywał w szkole Wine & Spirit Education Trust, kończąc kurs Level 4 Diploma.

Więcej o: